مسکن بخریم یا دلار؟

رشد بازار مسکن با وجود جهش قیمت‌ها در پایان سال قبل هم‌اکنون حدود ۱۰ درصد نسبت به سه بازار رقیب (سکه، ارز و بورس) پایین‌تر است.

ه گزارش ايسنا، اگر شرايط بازار مسكن را در مقايسه با سه بازار رقيب يعني سكه، ارز و بورس بررسي كنيم متوجه مي‌شويم اين بازار نسبت به آن‌ها از رشد كمتري برخوردار بوده اما نسبت به سال‌هاي قبل اوضاع مناسب‌تري داشته است. بخش مسكن شهر تهران در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶ رشد ۱۱.۵ درصدي قيمت را تجربه كرد؛ در حالي كه رشد قيمت سكه در ۱۰ ماهه سال قبل ۲۵ درصد، ارز ۲۱ درصد و بورس تهران ۲۸ درصد بود.

اين در حالي است كه بخش مسكن در سال ۱۳۹۵ رشد قيمت ۵.۴ درصدي را تجربه كرده بود كه نشان‌دهنده رشد ۲.۱ برابري نسبت به سال قبل از آن است.
التهاب غافلگيركننده بازار ارز در ابتداي سال جاري، اولين تاثير را با ركود معاملاتي در بازار مسكن ايجاد كرد. در اسفندماه سال گذشته به دنبال افزايش ۲۶ درصدي ميانگين قيمت مسكن شهر تهران كه در بعضي مناطق تا ۴۱ درصد هم جهش يافته بود سرعت معاملات به شدت افت كرد.
تا پيش از جهش نرخ دلار پيش‌بيني بر رونق تدريجي بازار مسكن در سال ۱۳۹۷ بود كه پس از آن پيش‌بيني‌ها دچار چالش شد؛ اما اقدام يكباره دولت در تك نرخي كردن نرخ ارز و كنترل قيمت دلار در محدوده ۴۲۰۰ تومان شرايطي را ايجاد كرده كه تحليل وضعيت آينده بازار مسكن را مشكل كرده است.
اگر نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان در نظر بگيريم يعني سكه هم‌اكنون ۴۵۰ هزار تومان حباب دارد و روي كاغذ بايد فعالان اقتصادي از خريد سكه اجتناب كنند و بنابراين بازار سكه دچار افت خواهد شد. در آن صورت مي‌توان انتظار داشت كه سرمايه‌ها وارد بازارهاي مسكن و بورس شود؛ اگرچه در اقتصاد ايران هيچ چيز قابل پيش‌بيني نيست.
وزير راه و شهرسازي در خصوص پيش‌بيني از وضعيت بازار مسكن در سال ۱۳۹۷ مي‌گويد: به نظرم بازار ارز و طلا همچنان نسبت به بازار مسكن جذابيت بيشتري در سال جديد خواهند داشت.
با اين حال مديركل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي با مروري بر وضعيت بازار مسكن از سال ۱۳۹۲ تاكنون، شرايط اقتصادي حاكم بر كشور و ساير متغيرهاي اقتصادي تاثيرگذار بر بازار مسكن گفت: تقريبا از نيمه دوم سال ۱۳۹۶ شاهد بوديم كه قيمت‌ها و معاملات در بخش مسكن به ويژه در شهر تهران رشد پيدا كرد. متعاقب آن پروانه‌هاي ساختماني و سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي شروع شده نيز رشد يافت. بنابراين شاخص‌ها نشان مي‌دهند كه بازار مسكن دچار تغيير و تحول شده است. پيش‌بيني مي‌كنيم سال ۱۳۹۷ روند رونق مسكن با افزايش ملايم قيمت‌ها ادامه پيدا كند.
انتهاي پيام

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top