احتمال کاهش قیمت اوراق مسکن تا ۲ هفته آینده

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، با بیان اینکه اصولا با فروش اوراق تسهیلات مسکن مخالفم گفت: افزایش قیمت تسه، حباب بوده و تا دو هفته آینده کاهش می یابد.

حسام عقبايي درباره علل افزايش قيمت اوراق تسهيلات مسكن گفت: قيمت اين اوراق رشد نسبتا زيادي در هفته گذشته داشته است كه با توجه به اينكه هم در ابتداي سال قرار داريم و هم با رشد قيمت ارز در چند هفته گذشته مواجه بوديم، قيمت اين اوراق هم افزايش يافت، اين در حالي است كه از نيمه هاي پاياني بهمن ماه به بعد، بازار مسكن با افت تعداد معاملات مواجه بود؛ به معناي ديگر، بخشي از مالكان و فروشندگان مسكن، معاملات خود را با اين تصور كه در سال جديد بازار به ثبات بيشتري مي رسد يا قيمت ها افزايش مي يابد، به سال جديد موكول كردند.

وي ادامه داد: از طرفي هم سررسيد بسياري از تسهيلات مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن يكم فرارسيده است و اين سبب شد تا از نيمه دوم فروردين به بعد، ميزان معاملات مسكن براي خريد واحدهاي مسكوني كوچك افزايش يابد.

نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران، يادآور شد: افزايش معاملات مسكن به خصوص در واحدهاي كوچك اين انگيزه را در دهك هاي مياني افزايش داد تا بتوانند با استفاده از تسهيلات بانكي به خريد مسكن اقدام كنند؛ در نتيجه اين موضوع، افزايش تقاضاي دريافت تسهيلات صورت گرفت؛ افزايش تقاضا براي دريافت تسهيلات بانكي خريد مسكن از محل اوراق تسهيلات ممكن سبب شد در كوتاه مدت يك رشد قيمت براي اوراق تسه ايجاد كند.

عقبايي تأكيد كرد: به نظر مي رسد ظرف دو هفته آينده، اين موضوع برطرف شود و افزايش قيمت اوراق تسهيلات مسكن حبابي است كه از بازار ارز و طلا تأثير گرفته است؛ البته بازار مسكن با بازار ارز و طلا يك تفاوت ماهوي دارد و آن اينكه از مؤلفه هاي اقتصادي، دير تأثير مي گيرد و بازار مقاومي محسوب مي شود.

نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران تصريح كرد: تا آنجا كه اطلاع دارم قيمت اوراق تسهيلات مسكن در اواخر هفته گذشته به بالاي ۷۰ هزار تومان رسيد با اين حال بازار چندان روشن و شفاف نيست؛ ولي يك رشد ۱۰ درصدي داشته اند.

وي افزود: ما هر ساله در ابتداي سال و با شروع معاملات مسكن، يك رشد در قيمت اوراق تسهيلات مسكن مي بينيم؛ اما به سرعت اين رشد كنترل شده و در مدت چند هفته به تعادل و قيمت واقعي خود مي رسد.

به گفته عقبايي، خريداران اوراق تسهيلات مسكن اكثرا از اقشار متوسط هستند و افزايش قيمت اوراق فشار مضاعفي بر آنها مي گذارد كه اميدواريم در دو سه هفته آينده اين حباب قيمتي از بين برود.

كارشناس بازار مسكن تصريح كرد: من شخصا با هزينه هاي خريد اوراق تسهيلات مسكن همواره مخالفم و معتقدم قيمت تمام شده ارائه تسهيلات مسكن به اقشار متوسط و كم درآمد جامعه، بايد بسيار كم و حتي رايگان باشد. در هيچ جاي دنيا اين گونه نيست كه به فردي ۵۰ ميليون تومان تسهيلات مسكن داده شود ولي ۷ تا ۱۰ ميليون تومان هزينه دريافت اين تسهيلات باشد. يعني نزديك به يك پنجم تسهيلاتي كه داده مي شود، تحت عنوان اوراق از متقاضي دريافت تسهيلات پس گرفته مي شود.

وي اظهار داشت: از سوي ديگر، نرخ سود تسهيلات مسكن، بالا و زمان بازپرداخت آن كوتاه است كه در نتيجه بخش مهمي از مردم نمي توانند اساسا اين تسهيلات را دريافت و بازپرداخت كنند.

وي ادامه داد: بنابراين بايد بروكراسي اداري دريافت تسهيلات مسكن مورد بازنگري قرار گيرد و مردم بتوانند به راحتي بدون هزينه به بانك ها مراجعه كرده و تسهيلات مسكن دريافت كنند.

عقبايي پيشنهاد داد: بايد در بودجه سالانه به اين موضوع توجه شده و يارانه هايي به اين امر اختصاص يابد تا مردم بتوانند با هزينه اي بسيار كمتر از تسهيلات مسكن استفاده كنند؛ اما با توجه به اينكه فعلا اينگونه نيست و شرايط به گونه اي است كه اگر مردم بخواهند بدون سپرده گذاري، تسهيلات مسكن دريافت كنند، بايد حتما اين اوراق تسهيلات مسكن را بخرند، بايد سازوكار خريد و فروش اوراق به گونه اي باشد كه بازار سياه براي آن ايجاد نشود.

 
منبع: مهر

گزارش اشکال Top