کارگران؛ قربانی نوسانات نرخ ارز

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تاکید دارد که نوسان قیمت در بازارهای مسکن و ارز معیشت کارگران و کارمندان را تحت تاثیر قرار داد و در صورت ادامه، زیرساخت‌های اقتصاد کشور را دچار چالش می‌کند.

هادي ابوي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: هرگونه نوسانات قيمت در بازارهاي مسكن و ارز تاثير مستقيم خود را بر معيشت كارگران و كارمندان و حقوق بگيران مي‌گذارد و موجب لطمه به بخش‌هاي مختلف اقتصاد مي‌شود.

وي افزود: اين امر در توليد بي‌تاثير نيست ولي توليدكننده كالاي خود را به بهاي تمام شده عرضه مي‌كند بنابراين آن كسي كه ضرر و زيان مي‌بيند، ‌قشر حداقل‌بگير است.

دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران با اشاره به رقم سه ميليون و ۷۰۰ هزار توماني سبد هزينه ماهانه خانوارهاي كارگري، گفت: اعضاي شوراي عالي كار با همه تلاشي كه سال گذشته داشتند، به افزايش ۲۰ درصدي حداقل مزد رسيدند و كمترين ميزان حقوق يك كارگر با در نظر گرفتن مزاياي جانبي، بن خواربار و حق مسكن به يك ميليون و ۳۰۰ هزار تومان افزايش يافت، در حالي كه هزينه سبد معيشت كارگران به چهار ميليون تومان نزديك شده است.

ابوي متذكر شد: وقتي ناخواسته تحت تاثير نوسانات نرخ ارز قرار مي‌گيريم، شك نكنيد كه اياب و ذهاب، مواد غذايي و اجاره بهاي مسكن از اين امر تاثير مي‌پذيرند؛ بنابراين افزايش ۲۰ درصدي حداقل مزد هم جوابگوي هزينه‌هاي زندگي كارگران نخواهد بود و ديگر حتي به 10 روز ماه هم نخواهد رسيد.

به اعتقاد اين مقام مسئول كارگري در كشوري كه تاحد زيادي تحت تاثير نوسانات ارز و بازارهايي نظير آن قرار دارد، بايد از اين نگرش كه افزايش حقوق‌ها تورم‌زاست، دوري كرد.

او تصريح كرد: بخش عمده‌اي از كالاي توليد داخلي را كارگران مصرف مي‌كنند و اگر پول نداشته باشند، نمي‌توانند بخرند؛ بنابراين در شرايط كنوني بايد به سمت بهبود قدرت خريد برويم تا حداقل توليد ملي و توليدكننده داخلي لطمه نبيند.

دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران در پايان پيشنهاد كرد: دولت تيم منسجمي با فرماندهي واحد و داراي اختيارات تام براي مقابله با نوسانات ناگهاني بازارهاي جهاني و داخلي تشكيل دهد كه اين تيم از هماهنگي و برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري بالايي برخوردار باشد.

در روزهاي اخير بازار طلا و ارز نوسان شديدي پيدا كرد و به طور ناگهاني با جهش بي‌سابقه قيمت طلا و ارز روبه‌رو شد، به نحوي كه قيمت دلار از مرز 6000 تومان عبور كرد و سكه تمام به دو ميليون تومان رسيد. اين امر هجوم بسياري از مردم به صرافي‌ها براي خريد و فروش دلار و سكه را به دنبال داشت. در اين بين اقلام و اجناسي كه وابستگي ارزي شديدي داشتند نيز تحت تاثير افزايش قيمت‌ها قرار گرفتند.

تا روز گذشته كه در پي تشكيل جلسه فوق العاده ستاد اقتصادي دولت براي مديريت بازار ارز، معاون اول رييس جمهوري از تك نرخي شدن دلار و عرضه آن با قيمت ۴۲۰۰ تومان خبر داد. طبق اعلام دولت، فروش دلار با قيمتي غير از ۴۲۰۰ تومان قاچاق محسوب و با خريداران و فروشندگان برخورد خواهد شد.

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top