رشد مسکن از نرخ تورم پیشی می‌گیرد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: پیش بینی می‌شود قیمت مسکن در سال آینده ۲ درصد بیش از نرخ تورم رشد کند و در نهایت رشد قیمت‌ها در این بازار با جمع رشد نرخ در سال جاری به ۱۷ درصد برسد.

در ۱۱ ماه سال جاري پرداخت تسهيلات مسكن ۳۲.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

از ابتداي سال جاري تا پايان بهمن ماه حدود ۳۴ هزار و فقره تسهيلات ساخت مسكن به متقاضيان و سازندگان پرداخت شده است، به علاوه ارزش كل تسهيلات ساخت مسكن در ۱۱ ماهه سال جاري بيش از ۳ هزار و ۸۶۴ ميليارد تومان بوده است.

اين در حالي است كه در ۱۰ ماهه سال گذشته بيش از ۱۵۰ هزار فقره تسهيلات خريد مسكن به متقاضيان پرداخت شده كه ارزش ريالي اين تسهيلات رقمي حدود ۷ هزار و ۸۰۶ ميليارد تومان بوده است؛ و ساخت و ساز مسكن با رشد بيش از ۴۳ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شده است.

در اين ميان در ۱۱ ماهه سال جاري معامله واحد‌هاي مسكوني در تهران ۱۶۸.۹ واحد رسيده است، همچنين متوسط قيمت يك متر مربع واحد مسكوني ۴.۸۲ ميليون تومان بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۱ درصد افزايش يافته است.

به علاوه تسهيلات پرداختي مسكن در ۱۱ ماهه سال جاري با رشد نسبي روبرو بوده و تعداد معاملات در مدت فوق تيز ۱۲.۸ درصد افزايش داشته است.

در اين رابطه قلي خسروي رئيس اتحاديه مشاوران املاك در گفت و گو با ميزان گفت: قيمت مسكن در ۳ ماهه اخير با رشد حدود ۱۰ تا ۱۲ درصدي در قيمت‌ها روبرو شده و اين امر موجب شده تا مسكن از ركود خارج شود.

وي در ادامه افزود: پيش بيني مي‌شود قيمت مسكن در سال آينده ۷ درصد ديگر رشد داشته باشد كه اين رقم دو درصد از نرخ تورم بالاتر است.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك تصريح كرد: صندوق پس‌انداز مسكن يكم يكي از راه‌هاي خانه‌دار شدن خانوار‌هاي ايراني است، ولي سرمايه اين صندوق‌ها كافي نيست، زيرا در ساير كشور‌ها تا ۸۰ درصد مبلغ مسكن به افراد تسهيلات با سود كم و بلند مدت پرداخت مي‌شود.

قلي خسروي خاطر نشان كرد: پيش بيني مي‌شود قيمت مسكن در سال آينده ۲ درصد بيش از نرخ تورم رشد كند و در نهايت رشد قيمت‌ها در اين بازار با جمع رشد نرخ در سال جاري به ۱۷ درصد برسد.

براساس اين گزارش با توجه به رشد معاملات و قيمت‌ها در بازار مسكن، مسئولين مربوطه بايد به فكر راه چاره‌اي براي جلوگيري از رشد كاذب قيمت‌ها باشند، زيرا افزايش بي رويه قيمت موجب شروع ركودي دوباره خواهد شد.

گزارش اشکال Top