فعلا در خرید مسکن عجله نکنید

شوکتی با بیان اینکه قیمت مسکن رشد پیدا نکرده است، گفت: اگر خریداران عجله‌ای برای خرید مسکن ندارند، دست نگه دارند.

عباس شوكتي عضو انجمن انبوه‌سازان در حاشيه اجلاس سراسري انبوه‌سازان با بيان اينكه جهش قيمتي در چند ماهه گذشته بازار مسكن به دليل ورود سوداگران به اين بازار بوده است، اظهار كرد: اين شوك قيمتي كاملا سوداگرانه است در نتيجه به مردم توصيه مي‌شود خريد خانه خود را به تأخير بياندازند تا به نرخ واقعي خود برسد.

به گزارش تجارت‌نيوز، وي در ادامه افزود: ۵۰ تا ۷۰ درصد قيمت مسكن حبابي و غيرواقعي است، بنابراين اميدوار هستيم در سال آينده شاهد سيل نزولي قيمت مسكن باشيم.

اين فعال بازار مسكن افزود: پيش‌بيني مي‌كنم قيمت مسكن در ارديبهشت ماه سال آينده ۲۰ درصد كاهش يابد.

وي تاكيد كرد: اين دلالان هستند كه مي‌گويند، قيمت مسكن رشد پيدا كرده است، اما اينگونه نيست و اگر خريداران عجله‌اي براي خريد مسكن ندارند، فعلاً دست نگه دارند.

عضو انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اينكه در بازار مسكن ركودي وجود ندارد، افزود: بازار مسكن در مقايسه با دهه هشتاد رونق گرفته است اما به دليل آنكه برخي قيمت‌هاي پيشنهادي بسيار بالاتر از توان خريداران بوده، قدرت تحرك بيشتر در بازار مسكن گرفته شده است.

وي درباره افزايش ۴۰ تا ۵۰ درصدي قيمت مسكن در برخي از مناطق شهر تهران طي چند ماه گذشته، افزود: از قديم گفته‌اند سزاي گران‌فروشي نخريدن است؛ بنابراين متقاضيان تا رسيدن بازار به ثبات واقعي خود دست نگه دارند.

اين فعال بازار مسكن با بيان اينكه برخي قيمت‌ها در منطقه ۵ تهران به ۱۵ ميليون تومان در هر متر مربع رسيده است، گفت: اين افزايش ۷ ميليون توماني نشان‌دهنده رونق نيست و اين موضوع را كه برخي از فروشندگان عنوان مي‌كنند كه قيمت مصالح ساختماني افزايش يافته است، هيچ ارتباطي با آن ندارد.

شوكتي تاكيد كرد: افزايش قيمت مصالح ساختماني بايد در دو سال آينده بر بازار تاثير بگذارد و مسكني كه با دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومان ساخته شده، نبايد الان با افزايش قيمت به فروش برود. تمام اين موضوعات نشان‌دهنده دلالي و سوداگري در بازار مسكن است.

به گفته وي؛ بسياري از خانه‌هاي خالي بيش از ۱۲۰ متر است و اكثر آنها در منطقه يك تهران وجود دارد.

عضو انجمن انبوه‌سازان درباره خانه‌هاي خالي گفت: دو ميليون و ۷۸۵ هزار خانه خالي در كشور وجود دارد كه بسياري از آنها متعلق به مؤسسات، شركت‌ها و بانك‌ها است؛ اما به اعتقاد من ماليات بر خانه‌هاي خالي هم نمي‌تواند، تأثيري در ورود اين خانه‌ها به بازار مصرفي داشته باشد.

 

منبع: دنياي اقتصاد

گزارش اشکال Top