مسکن مهر از جو سیاسی خارج شود

سال 1386 دولت نهم پروژه مسکن مهر را کلنگ در که البته ذر خصوص آن هم گفته شد ظاهرا تحت جو سیاسی و بدون برنامه ریزی دقیق این پروژه شروع به کار کرد و مردم نیازمند زیادی را چشم به راه این مسکن ها گذاشت .

قرار بود با اين  طرح ، ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار واحد ظرف حداكثر ۲ سال به پايان برسد اما مي بينم در دولت دوازدهم هنوز تكميل اين پروژه ها ادامه دارد در حالي كه نه تنها زير ساخت هاي واحد هاي تكميلي به اتمام نرسيده است بلكه واحد هاي زيادي در حاشيه شهرها به وجود آمده است كه خالي از سكنه و دور از امكانات قرار دارد. .

آ مار ها نشان مي دهد تا روز ۲۲ مرداد ماه سال جاري بالغ بر يك ميليون و ۸۳۹ هزار و ۶۹۵ واحد مسكن مهر تكميل و افتتاح شده كه سهم دولت يازدهم از اين تعداد ۸۲۹ هزار و ۴۹۴ واحد معادل ۴۵ درصد بوده است.

همچنين تعداد واحدهاي تحويل شده يك ميليون و ۵۶۸ هزار و ۴۵۲ واحد بوده كه ۸۷۸ هزار و ۵۳۳ واحد معادل ۵۶ درصد توسط دولت يازدهم انجام شد.

تعداد واحدهايي كه سند برايشان صادر شده نيز يك ميليون و ۱۵۹ هزار و ۴۳۱ واحد بوده كه ۶۳۴ هزار و ۹۸۷ واحد آن معادل ۵۵ درصد توسط دولت يازدهم صادر شده است.

تاكنون يك ميليون و ۳۳۳ هزار و ۲۳۷ واحد مسكن مهر فروش اقساطي شده كه عملكرد دولت يازدهم ۸۵۴ هزار و ۸۰۵ واحد معادل ۶۴ درصد بوده است.

از سوي ديگر براي يك ميليون و ۳۷۶ هزار و ۶۵۱ واحد انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب نصب شده و يك ميليون و ۹۱ هزار و ۸۴۶ واحد داراي قرارداد  از خدمات و انشعابات برخوردار نيست.

همچنين ۴۷۸ مدرسه، ۴۴۲ مسجد، ۴۹ كلانتري و ۴۳ مركز بهداشتي و درماني تاكنون اتمام يافته كه مربوط به خدمات روبنايي در پروژه‌هاي مسكن مهر است.

احمد اصغري مهر آبادي  قائم مقام وزير راه و شهرسازي در خصوص تكميل  پروژه هاي مسكن مهر مي گويد : مسكن مهر به 10 هزار ميليارد تومان ديگر نياز دارد .

طبق اعلام قائم‌مقام وزير راه وشهرسازي در طرح مسكن مهر، اين پروژه به حداقل ۱۰ هزار ميليارد تومان اعتبار ديگر نياز دارد كه ۴ هزار ميليارد تومان آن بايد به خدمات و زيرساخت‌ها اختصاص پيدا كند.

قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه در برخي پروژه‌هاي مسكن مهر مردم متضرر مي‌شوند كه بايد كار را تسريع بدهيم، اظهار كرد: هنگام بازگشت سپرده مسكن مهر فشار بسيار سنگيني به متقاضي وارد مي‌شود كه به دنبال اصلاح آن هستيم.

مهرآبادي گفت: ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار واحد مسكن مهر در كشور وجود دارد كه حدود ۲ ميليون واحد آن در مرحله اتمام هستند. ساخت مسكن مهر از سال ۸۶ آغاز شد و ۱۰ سال از آغاز آن مي‌گذرد و برنامه دو ساله براي اتمام آن در نظر گرفته شده اما اميدي به تكميل آن در مدت‌زمان تعيين شده نيست. وي ادامه داد: بازپرداخت ۱۲ ساله تسهيلات مسكن، مردم را در تنگنا قرار مي‌دهد از اين رو از بانك‌ها درخواست مي‌كنيم در اين زمينه با نگاه بازتري به موضوع توجه داشته باشند.

مهرآبادي گفت: به دليل بي‌تدبيري، شبكه آب و برق در برخي از سايت‌هاي مسكن مهري اجرا شده كه در آنجا متقاضي وجود ندارد؛ بنابراين بايد با تكميل اين واحدها، از هدر رفت سرمايه ملي جلوگيري شود.

اما به نظر مي رسد با طرح هاي مختلفي كه در هر دولت به عنواين مختلفي مطرح مي شود و در پي سامان دادن به اوضاع مسكن مي باشد ، بانك ها از اين فرصت ها به نحو احسنت استفاده مي كنند كه اخيرا ورود بانك ملي به  حوزه تسهيلات مسكن قابل توجه است .به گزارش ايسنا ، در اين خصوص فرشيد پورحاجت كارشناس بازار مسكن مي گويد: اينكه بانك ملي به پرداخت تسهيلات مسكن ورود كرده اتفاق خوبي است و شايد بتواند شروعي براي شكستن انحصار و خروج بخش مسكن از بن بست تامين مالي باشد اما اينكه مجددا سياستهاي بانك مسكن را دنبال كرده و طرح جديدي ارايه نداده نشان مي دهد كه قطعا اين طرح اثرگذاري لازم را نخواهد داشت. وي  ادامه داد: متاسفانه سيستم بانكي حاضر نيست ابزارهاي توسعه اي را در حوزه مسكن برنامه ريزي كند و اين باعث شده بخش توليد و همچنين متقاضيان براي تامين منابع مالي در شرايط سختي قرار گيرند. بعد از گشايشهايي كه در برجام صورت گرفته به نظر مي رسيد حجم نقدينگي از محل آزاد شدن سپرده هاي بانكي و منابع نقدي مي تواند به مشكلات مسكن كمك كند اما اقدام مثبتي تا الان صورت نگرفته است.

بعضي از كارشناسان نيز از پروژه مسكن مهر به عنوان فاجعه در پروژه هاي عمراني ياد مي كنند و اعتقاد دارند ۵۰ هزار ميليارد تومان پولي كه توسط سيستم بانكي به مسكن مهر تزريق شد تورم ۳۰۰ درصد را طي يك سال رقم زد و تبعات مسكن مهر به ساير سطوح اقتصاد سرايت كرده است.

يك كارشناس مسكن در گفت وگو با عصر اقتصاد معتقد است تورم مسئله اي نيست كه با مسكن مهر اوج گرفته باشد بلكه يكي از فاكتورهاي موثر آن است.

محمد قاسمي كارشناس مسكن و عضو  نظام مهندسي تهران درخصوص پروژه مسكن مهر گفت: شروع به كار طرح مسكن مهر بيشتر جنبه سياسي داشت و همين سبب عقب ماندن  علمي و فني اين پروژه ملي و مشكلات  ناشي از آن است .

اين كارشناس ادامه داد: بايد تحقيقاتي در خصوص زيرساخت ها و بحث زمين شناسي و فني در اين پروژه انجام مي شد زيرا ما حتي براي ساختن يك مجتمع كوچك ، بايد طرحي جامع داشته باشيم  كه متاسفانه در مورد مسكن مهر صادق نيست و بدون بررسي هاي اوليه شروع به ساخت و ساز كرده اند.

وي مي افزايد: هدف دولت بايد كمك به قشر نيازمند باشد نه اين كه باري اضافه بر دوش مردمي بگذارد كه آرزويشان خانه دار شدن است.

قاسمي تاكيد كرد: اگر از همين زمان بتوانيم جلوي ضرر را بگيريم منفعت است ، اين طرح را نمي توان متوقف كرد و در حال حاضر گريزي نيست و بايد به اتمام برسد پس بايد دولت با بازبيني دوباره پاسخگوي اين مشكلات باشد چون نمي توان از كنار چنين مسايلي با توجه به زلزله هاي اخير بي تفاوت بگذريم. عضو نظام مهندسي تهران گفت: اگر مشكلي وجود دارد بايد آن را حل كرد نه آن را به حال خود رها كنيم،بايد مطالعات درستي صورت بگيرد هر چند با هزينه اي مضاعف ؛ نكته مهم  اين است بايد كار درست تمام شود تا مشكلات بعدي فاجعه به بار نياورد و قابل كنترل باشد. وي عنوان كرد: يك كارگروه قدرتمند  خارج از مسائل سياسي و صرفا علمي و مهندسي به ميدان بيايد و به صورت جزيره اي هر منطقه را بررسي بكند و در پي حل مشكلات آن بربيايند .

اين كارشناس مسكن در انتها اضافه كرد: بايد با  تامين اعتبار و برنامه زمان بندي اين مشكل را حل كرد و راهي غير از اين وجود ندارد.

گزارش اشکال Top