تحویل ۴۸ هزار واحد مسکونی به متقاضیان مسکن مهر

توحید اخلاقی، گفت: ساخت حدود ۱۲۰ هزار واحد مسکن مهر به استان آذربایجان شرقی ابلاغ شده بود که تا کنون بیش از ۱۰۵ هزار واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است.

اخلاقي با بيان اينكه ۶ هزار واحد تا پايان امسال به اتمام و بهره‌برداري مي‌رسد، اظهار داشت: تعدادي از پروژه‌هاي مسكن مهر به دليل اختلاف تعاوني‌ها با پيمانكاران نيمه تمام مانده است كه به سرعت در حال حل و فصل مشكلات اين تعاوني‌ها هستيم و با حل و فصل اين مشكلات اختتاميه ساخت مسكن مهر تا پايان امسال يا ابتداي سال ۹۷ در استان آذربايجان شرقي برگزار خواهد شد.

مديركل راه و شهرسازي استان آذربايجان شرقي در ادامه سخنان خود در خصوص بافت‌هاي فرسوده استان آذربايجان شرقي گفت: كلان شهر تبريز بيشترين بافت فرسوده را بعداز مشهد و تهران در كشور دارد. در استان آذربايجان شرقي بالغ بر ۵ هزار و ۸۰۰ هكتار بافت فرسوده وجود دارد كه از اين مقدار در شهر تبريز ۲ هزار و ۵۰۰ هكتار بافت فرسوده شناسايي شده است.

وي با بيان اينكه برنامه‌هاي مختلفي براي ساماندهي و نوسازي بافت فرسوده و بافت حاشيه‌اي براي مقابله با بلاياي طبيعي و زلزله داريم، گفت: شهر تبريز در معرض زلزله قرار دارد و گسل شمال تبريز از كنار منطقه حاشيه شهر تبريز عبور مي‌كند لذا براي كاهش تلفات انتقال ساكنين از اين سكونت‌گاه‌هاي غير‌رسمي در دستور كار قرار گرفته است.

اخلاقي به برنامه‌هاي در دست اقدام در اين‌ باره اشاره كرد و افزود: احداث فضاهاي سبز، احداث كتابخانه و احداث ورزشگاه و تاسيسات وزرشي و كلينيك‌هاي درماني و احداث فرهنگسرا در برنامه كار قرار دارد كه تعدادي از اين فضاهاي عمومي به بهره‌برداري رسيده و بقيه نيز بعد از جابجايي خانواده‌هاي حاشيه نشين در همان محل احداث خواهد شد.

مديركل راه و شهرسازي استان آذربايجان شرقي اظهار داشت: ۶ هكتار زمين براي اسكان حاشيه‌ نشين‌ها در اختيار شهرداري تبريز قرار گرفته و كار انتقال ۳ هزار خانوار ساكن در حاشيه شهر در دستور كار است.

اخلاقي ادامه داد: تا كنون ۱۷۱ واحد مسكوني احداث شده و در اختيار حاشينه‌ نشينان قرار گرفته و در اين راستا كار احداث ۶۰۰ واحد مسكوني ديگر آغاز و ساماندهي و ساخت معابر و مراكز عمومي و بلوك‌هاي آپارتماني آغاز شده است.

وي به بهسازي و نوسازي در بافت شهر تبريز اشاره كرد و گفت: بهسازي و نوسازي در محدوده اطراف مسجد كبود تبريز، ميدان شهيد بهشتي و ميدان صاحب الامر و اطراف بازار تاريخي شهر تبريز با مشاركت شركت عمران و بهسازي با پيشرفت فيزيكي ۸۰ درصد در دست اجرا و اقدام است.

اخلاقي به صدور پروانه ساختماني در بافت‌هاي فرسوده و حاشيه‌ نشيني اشاره كرد و بيان داشت: تسهيلات مختلفي از جمله تخفيف در هزينه صدور مجوز ساختمان، تشويقي براي اشتراك آب، گاز و برق و ساير مشوق‌ها در نظر گرفته شده است و مالكاني كه علاقمند به بهسازي و نوسازي در بافت‌هاي فرسوده هستند مي توانند براي دريافت تسهيلات مراجعه كنند. با توجه به سياست وزارت راه و شهرسازي در بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده و در راستاي سياست‌هاي مسكن اجتماعي و مسكن حمايتي ساخت و سازهاي جديد به سمت اين محدوده‌ها هدايت خواهد شد.

گزارش اشکال Top