پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن به‌خاطر انباشت تقاضا

آخرین گزارش آماری از وضعیت بازار مسکن نشان می‌دهد معاملات در این بازار در آذرماه 50 درصد رشد داشته که رشد معاملات در ماه‌های گذشته به‌ طور پی در پی رخ داده و در آذرماه به بیشترین میزان خود رسید.

كارشناسان افزايش معاملات را نشانه پيش رونق بازار مسكن مي‌دانند اما افزايش قيمت 15 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل نيز همزمان با افزايش معاملات در بازار مسكن به چشم مي‌خورد با اين حال كارشناسان بر اين باورند كه افزايش قيمت به‌خاطر ركود چند ساله و انباشت تقاضا اجتناب‌ناپذير است اما مسأله مهم اين است كه قدرت خريد متقاضيان بايد متناسب با افزايش قيمت‌ها باشد. موضوع مهمي كه مي‌تواند كاهش معاملات را در پي داشته باشد افزايش قيمت‌ها بدون افزايش قدرت خريد مردم است. رونق بازار مسكن به‌عنوان يكي از محرك‌هاي مهم اقتصاد يكي از اهداف مهم دولت است كه برنامه‌هاي گوناگوني براي آن اجرا شده است.

دولت تلاش كرده برنامه‌هاي رونق بازار مسكن جهش قيمتي را در پي نداشته باشد تا مردم بتوانند از اين بستر براي خريد خانه استفاده كنند. آخرين آمار بانك مركزي از بازار مسكن نشان مي‌دهد كه همزمان با افزايش معاملات در ماه‌هاي گذشته قيمت‌ها نيز افزايش داشته وتا حدود 15‌درصد به نسبت آذرماه سال قبل قيمت‌ها بيشتر شده است. نگراني از افزايش قيمت‌ها در روزهاي پاياني سال و سال آينده معاملات مسكن را تهديد مي‌كند چون توان مالي متقاضيان كه بيشتر آنها از اقشار متوسط به پايين جامعه هستند و قصد دارند با استفاده از تسهيلات بانكي و پس‌انداز خود خانه بخرند تناسبي با افزايش دائمي قيمت ندارد.

افزايش قيمت به‌دليل روانه شدن سرمايه‌ها به سمت مسكن

ايرج رهبر رئيس انجمن صنفي انبوه‌سازان تهران در گفت‌و‌گو با «ايران» افزايش قيمت مسكن را به‌دليل افزايش سرمايه‌ها در اين بازار ارزيابي مي‌كند و مي‌گويد: اكنون اين بازار امن‌تر از هر بازار ديگري است به همين دليل بعد از چند سال ركود خريد خانه دوباره رونق گرفته است. او معتقد است بيشتر تقاضا براي خانه‌هاي متوسط به بالا است و زماني بايد نگران افزايش قيمت‌ها باشيم كه تقاضاي مصرفي خانه‌هاي كوچك بيشتر شود. چون در چند سال گذشته ركود معاملاتي داشتيم، انباشت تقاضا به وجود آمده و اين انباشت خطر افزايش بيشتر قيمت‌ها را در پي دارد.
به اعتقاد رهبر چون اقتصاد كلان نتوانسته قدرت خريد متقاضيان متوسط به پايين را افزايش دهد تأثير افزايش قيمت مسكن بر خانه‌هاي كوچك كمتر از خانه‌هاي بزرگ بوده اما با افزايش تقاضا نگراني در مورد بالا رفتن قيمت خانه‌ هاي كوچك نيز بيشتر مي‌شود. اگر توان مالي متقاضيان تقويت نشود تقاضا ممكن است تحت تأثير آن روند افزايشي چنداني نداشته باشد.

تضاد افزايش قيمت و توان مالي خريداران

محمد علي پورشيرازي، عضو هيأت مديره و دبير انجمن شركت‌هاي ساختماني نيز در گفت‌و‌گو با «ايران» از ايجاد شكاف ميان قدرت خريد و قيمت مسكن ابراز نگراني مي‌كند و مي‌گويد: مسكن نياز واقعي جامعه است به همين دليل برخي از آن به‌عنوان اهرم استفاده مي‌كنند. كسي كه 3 سال پيش خانه اي ساخته و سرمايه‌اش 3 سال خوابيده است الان قطعاً براي فروش ملك قيمت آن را افزايش مي‌دهد تا ضرر خواب سرمايه را جبران كند اما از طرف ديگر متقاضيان كه بيشتر از اقشار متوسط و ضعيف هستند نمي‌توانند به‌خاطر افزايش قيمت‌ها خانه بخرند و اين خود عاملي براي افزايش اجاره نشيني و بالا رفتن غير متعارف قيمت‌هاي اجاره مي‌شود. پورشيرازي مي‌گويد كنترل بازار مسكن به‌عنوان محرك بيش از 260 شغل به عوامل مختلفي وابسته است به همين دليل براي برقراري تعادل بين عرضه و تقاضا و قيمت‌ها نياز به برنامه‌اي 10 ساله داريم. مثلاً مسكن مهر به‌طور شفاهي برنامه خوبي بود ولي در اجرا هم از نظر مكاني، زماني وكيفيت و كميت به نامناسب‌ترين شكل اجرا شد و خود اين برنامه موجب روانه شدن جمعيت به سمت كلانشهرها و افزايش قيمت مسكن شد.
با اينكه پيش رونق بخش مسكن از طريق نشانه‌هايي همچون افزايش ۳۵درصدي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در نيمه نخست، افزايش ۵۷ درصدي تقاضا براي سپرده گذاري و رشد منابع بانكي از طريق فروش امتياز تسهيلات مسكن ديده مي‌شود، انتظار نمي‌رود كه قيمت مسكن از قدرت خريد تقاضاي مصرفي بالاتر برود؛ هرچند شاهد رشد فراتر از نرخ تورم در مناطقي از تهران هستيم.

گزارش اشکال Top