انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات مسکن/ رکود بازار مسکن پایان یابد

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از نرخ بالای سود تسهیلات مسکن در کشور انتقاد کرد. به گزارش هومیان نیوز به نقل از خانه ملت، مجید کیان پور با تاکید بر ضرورت پایان بخشی به دوران رکود چندین ساله بازار مسکن، گفت: رونق خرید و فروش و تولید مسکن با هدف رفع نیاز مردم […]

نائب رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي از نرخ بالاي سود تسهيلات مسكن در كشور انتقاد كرد.

به گزارش خانه ملت، مجيد كيان پور با تاكيد بر ضرورت پايان بخشي به دوران ركود چندين ساله بازار مسكن، گفت: رونق خريد و فروش و توليد مسكن با هدف رفع نياز مردم از موضوعات مهمي است كه در كشور ما كمتر مورد توجه قرار گرفته و در سايه تجارت مسكن و توجه به ارزش افزوده اي كه براي قيمت آن ايجاد مي شود به فراموشي سپرده شده است.

وي با اشاره به برنامه هاي دولت هاي مختلف براي خانه دار كردن مردم و همچنين ساماندهي بازار مسكن، افزود: برخي دولت ها با تمركز بر بازار اجاره و برخي ديگر با توجه به بخش توليد مسكن و تحويل به تعاوني ها به اقشار كم درآمد يا جامعه هدف توجه كردند كه هر كدام در نوع خود معايب و مزايايي داشت.

نماينده مردم درود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه هر كدام از سياست گذاري هاي مذكور در نوع و زمان خود تاثير گذار بوده و توانسته كارايي لازم را داشته باشد، تصريح كرد: اكنون با تسهيلات دهي از سوي صندوق هاي پس انداز كه توسط بانك عامل به عنوان بانك مسكن قلمداد مي شود تسهيل گري از جانب دولت انجام و تسهيلات به متقاضياني خريد مسكن پرداخت مي شود.

گره كور خانه دار شدن مردم با تسهيلات دهي فعلي بانك ها باز نمي شود

كيان پور با تاكيد بر اينكه تسهيلات دهي فعلي بانك ها نمي تواند گره اي از مشكلات متقاضيان مسكن باز كند، گفت: در حال حاضر بسياري از اجاره نشينان خواهان اخذ تسهيلات خريد مسكن هستند كه با اين اوصاف ۳۰ درصد هزينه خانوار صرف پرداخت اجاره ماهانه، در صورت اخذ تسهيلات مسكن بيش از ۳۰ درصد صرف باز پرداخت اقساط وام مسكن شده و از اين رو كمتر از ۳۰ درصد نيز براي امرار معاش افراد باقي مي ماند كه اين موضوع عملا بازپرداخت وام را با مشكل مواجه مي كند.

وي با بيان اينكه افزايش مدت زمان بازپرداخت تسهيلات مسكن نيز به صلاح نيست، تصريح كرد: در صورت افزايش مدت زمان بازپرداخت تسهيلات مسكن فرد تا پايان عمر مفيد خود بايد قسط يپردازد از اين رو شيريني زندگي را متوجه نخواهد شد.

سود تسهيلات بانكي بيش از ۲۱ درصد نيز محاسبه مي شود

وي با انتقاد از نرخ بالاي سود تسهيلات مسكن، گفت: متاسفانه علاوه بر اينكه نرخ سود تسهيلات بالا است برخي از وام هاي مسكن با دوره يك ساله و شش ماهه انتظار به متقاضي ارايه مي شود كه عملا نرخ سود بيشتر از ۱۷ الي ۱۸ درصد و بعضا تا ۲۱ درصد نيز محاسبه مي شود.

كيان پور ادامه داد: با سپرده گذاري متقاضي دريافت تسهيلات مسكن نزد بانك و اخذ وام پس از يك دوره شش ماهه يا يك ساله ارزش پول به نسبت زماني خريد مسكن انجام خواهد شد به شدت كاهش پيدا كرده كه اين موضوع قدرت خريد مردم را نيز كم مي كند از اين رو اين سياست نمي تواند كارايي لازم را داشته باشد.

نايب رئيس كميسيون عمران مجلس دهم، با تاكيد بر ضرورت تجديدنظر و بازنگري اساسي در ساختار تسهيلات دهي بانك ها در حوزه مسكن، گفت: ساماندهي بازار مسكن بايد همراه با ارايه طرحي باشد كه براي همه دهك هاي جامعه كارايي داشته و دهك هاي مختلف جامعه صاحب خانه شوند.

كيان پور با اشاره به تصويب قانون حمايت از عرضه و توليد مسكن در سال ۸۷، افزود: هر چند اين قانون نيز در حوزه عرضه و توليد مسكن وجود دارد اما تاكنون مورد توجه واقع نشده در صورتي كه اين قانون به خوبي مي تواند روش هاي مختلف توليد مسكن در حوزه هاي مختلف از جمله بافت فرسوده را شرح دهد.

رونق بازار مسكن به معناي افزايش قيمت نباشد

وي با بيان اينكه بايد كمك كنيم تا بازار مسكن از ركود خارج شده و به دوران رونق خود برگردد، تصريح كرد: منظور از رونق در حوزه مسكن به هيچ وجه افزايش قيمت نيست بلكه افزايش خريد و فروش و رشد قدرت مالي براي اينكه مسكن از كالايي سرمايه اي خارج و به كالاي مصرفي تبديل شود است.

كيان پور با تاكيد بر اينكه سياست گذاري ها بايد به سمت تقويت بازار اجاره و خروج آن از بازار سنتي باشد، گفت: اصولا يك سياست واحد براي بازار مسكن جواب نمي دهد از اين رو بايد در سبدهاي مختلف از سوي انبوه سازان، مجريان، سازندگان و … سياست گذاري در اين حوزه انجام شود.

بايد حضور انبوه سازان در حوزه توليد مسكن بيشتر شود

اين نماينده مردم در مجلس دهم، با اشاره به نامه نگاري رئيس انجمن انبوه سازان مسكن به وزير راه و شهرسازي و انتقاد از نرخ اوراق مسكن، گفت: ما اگر مي خواهيم جامعه انبوه سازان همچنان در بحث توليد مسكن فعال باشند بايد زيرساخت ها را براي حضور آن ها با ارايه مشوق هاي لازم فراهم كنيم.

كيان پور با بيان اينكه انبوه سازان به دنبال ارزش افزوده آنچناني نيستند از اين رو بايد مورد حمايت دولت واقع شوند، افزود: انبوه ساز واقعي به دنبال توليد مسكن براي جامعه هدف بوده منتها بايد نحوه فعاليت وي ساماندهي شده و مطالبه آن ها مدنظر قرار بگيرد.

نايب رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: در صورتي كه بازار مسكن از ركود فعلي خارج شود ۳۰ درصد اقتصاد و صنعت رونق پيدا كرده و اشتغال در كشور احيا مي شود.

گزارش اشکال Top