مهاجرت اعیان‌نشین‌ها به جنوب شهر

در حالی که بسیاری از مسئولان خبر از ثبات بازار اجاره می‌دهند، ولی واقعیت حاکی از آن است که اوضاع اجاره نشینی هرسال بدتر از سال قبل می شود.

گزارش هاي ميداني حاكي از آن است كه اين روزها اوضاع و احوال بازار مسكن نسبت به سال هاي گذشته بدتر شده است.

بسياري از مشاوران املاك از افزايش ميزان اجاره گله مند هستند و معتقدند كه اين روزها نرخ هاي اجاره بدون هيچ دليلي فقط بابت چشم و هم چشمي افزايش يافته است.

افزايش 15 ميليون توماني قيمت ها در بازار اجاره

يكي از مشاوران املاك در منطقه جنوب گفت: ميزان نرخ هاي اجاره در حدود 15 ميليون تومان افزايش يافته كه اين 15 ميليون تومان افزايش قيمت براي واحدهاي چند سال ساخت است و واحدهاي نوساز بيش از 20 ميليون تومان افزايش قيمت داشته اند.

وي در ادامه افزود: چشم هم چشمي به بازار اجاره كشيده شده و بسياري از مالكان وقتي مي بييند موجري واحد خود را 50 ميليون تومان اجاره داده سعي مي كند هر طور شده ملك خود را 60 ميليون تومان رهن دهد و در اين بين مستاجران چاره اي جز رهن كردن واحدهاي مسكوني با اين قيمت ندارند.

اين مشاور املاك معتقد است كه با افزايش قيمت اجاره در هر سال بسياري از كساني كه در مناطق شمالي تهران مستاجر بودند مجبور مي شوند به مناطق جنوبي اسباب كشي كنند وهمين موضوع باعث مي شود كه ميزان تراكم جمعيتي و از سوي ديگر طمع مالكان بيشتر شود.

وي اظهار داشت: اگر رونقي در بازار مسكن ايجاد شده تنها مربوط به بازار اجاره است واين رونق همراه با افزايش قيمت نجومي اجاره هاست.

افزايش اجاره بها در تابستان طبيعي است

يكي ديگر از مشاوران املاك گفت: بازار داغ اجاره تنها سه ماه است، بنابراين بسياري از مشاوران املاك و مالكان سعي مي كنند از اين فرصت نهايت استفاده را ببرند.

وي افزود: افزايش قيمت اجاره در فصل تابستان طبيعي است كه در برخي از سال ها برابر با نرخ تورم افزايش مي يابد و در برخي از مواقع بسيار بيشتر از نرخ هاي تورم رشد مي كند.

اين مشاور املاك گفت: قيمت هاي اجاره در حال حاضر تا حدود 40درصد افزايش يافته و اين بايد تلنگري براي مسئولان اين حوزه باشد.

دولت هيچ حركتي براي بازار مسكن انجام نداده است

درهمين راستا همامي، كارشناس اقتصادي گفت: هنوز از جانب بخش اقتصادي كشور هيچ حركتي صورت نگرفته و دولت بايد هرچه سريعتر براي بهبودي وضعيت آن اقدامات لازم را انجام دهند.

اين كارشناس اقتصادي با اشاره به اينكه افزايش قيمت در بخش آهن وفولاد نقش موثري در رشد قيمت تمام شده مسكن دارد، اظهار داشت: ركود بازار مسكن باعث شده بازار آهن آلات نيز دچار مشكل شود و قيمت ها به تناسب آن تغيير كند.

عباس آخوندي وزير راه وشهرسازي با اشاره به اينكه رونق به بازار مسكن بازگشته است و با افزايش ميزان تسهيلات در بخش مسكن، اين بازار بهبود يافته، گفت: طبق گزارش هايي كه بانك مركزي به طور مرتب ارائه مي‌دهد،در بيشترماه‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ميزان خريد وفروش در بخش مسكن رشد داشته است.

وزير راه وشهرسازي در خصوص افزايش ميزان ساخت وساز در كشور نيز تصريح كرد: در حال حاضر ۲ ميليون واحد خالي از سكنه در كشور وجود دارد كه با پر شدن اين واحد‌هاي خالي بازار مسكن براي تقاضا‌هاي جديد وارد حوزه ساخت وساز مي‌شود و اين بازار نيز به مرور رونق مي‌گيرد.

آخوندي ياد آور شد: پرداخت تسهيلات به خريدار و يا سازنده مسكن در افزايش سرعت ساخت و ساز به طور كامل تاثير گذار است.

حال بايد منتظر باشيم و ببينم كه دولت دوازهم چه اقدامي موثري براي كنترل قيمت ها در بازار اجاره خواهد كرد

گزارش اشکال Top