اختصاص چهار نوع وام برای بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: وام نوسازی تا سقف ۵۰ میلیون تومان، تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم با سود ۸ درصد، مجوز پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به انبوه‌سازان و همچنین وام ودیعه مسکن از تسهیلاتی است که در دولت یازدهم برای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در نظر گرفته شد.

 محمدسعيد ايزدي در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه خبر، اظهار كرد: در دولت يازدهم براي اولين‌بار برنامه جامعي براي ۵۴۴ شهر كه از حاشيه‌نشيني، بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد رنج مي‌برند كه حدود ۲۷۰۰ محله را تشكيل مي‌دهد تدوين شد كه در دو بخش درمان و بخش پيش‌نگري اقدامات را جلو برديم.

وي با بيان اينكه "بحث پيش‌نگري براي اولين‌بار در دولت يازدهم مطرح شد"، افزود: خوشبختانه با حضور قوه قضاييه توانستيم كارگروهي را در اين رابطه تشكيل دهيم كه بسيار هم موفق بوده است.

ايزدي خاطرنشان كرد: روند جابجايي جمعيت و فقر شهري باعث مي‌شود كه اگر ساخت و سازي خارج از اين فرآيند شكل بگيرد بايد براي آن تدابيري انديشيده شود كه آسيب‌ها كند شود و روزي برسد كه از گسترش نقاط ناكارآمد پيشگيري كامل صورت گيرد.

معاون وزير راه و شهرساز ي با اشاره به اقداماتي كه در حوزه پيشگيري انجام شده است، گفت: تدوين برنامه‌هاي كاداستر، احداث برنامه‌هاي كمربند سبز، تلاش براي جلوگيري از مهاجرت، آموزش و اشتغال از جمله برنامه‌هاي ما در بحث پيش‌نگري است.

وي تاكيد كرد: در بحث درمان، بحث ما صرفاً حاشيه‌نشيني نيست بلكه مسائلي كه شهرها از آن رنج مي‌برند، عدم ايمني و تاب‌آور نبودن شهرها و بحران هويت را نيز علاوه بر حاشيه‌نشيني مدنظر قرار دارد. به طور مثال مراكز تاريخي ارزشمند هستند و در عين حال بخش عمده آن در بافت‌هاي فرسوده قرار دارد. لذا در وهله اول لازم بود همه دستگاه‌ها را هم‌راستا كنيم. در اين زمينه سند ملي را تنظيم كرديم و از اين سند به تشكيل ستاد ملي رسيديم. يك هفته در ميان، جلسات اين ستاد تشكيل مي‌شود. دستاورد آن نيز تدوين برنامه به تفكيك هر استان بوده است. بعد از تعيين محلات نيز دستگاه‌ها تصميم مي‌گيرند.

ايزدي با بيان اينكه "در بحث اصلاح بافت‌هاي ناكارآمد، دو سه‌گانه را در نظر گرفته‌ايم"، گفت: يكي سه‌گانه فيزيكي است كه به بحث مسكن، خدمات و زيرساخت مي‌پردازد. سه‌گانه دوم نيز ارتقاي توانمندسازي ساكنان، اشتغال و تسهيلات است. از سال ۱۳۹۵ در قالب اقدامات اجرايي تلاش كرديم تا بالغ بر ۸۶۰ پروژه را پيش ببريم.

مديرعامل شركت عمران و بهسازي شهري با اشاره به اقدامات انجام شده درخصوص بافت‌هاي فرسوده تصريح كرد: سياست دولت بر اين مبناست كه از طريق تسهيلات ارزان قيمت، مردم را در اين ساكنان توانمند كند. همزمان ارايه بسته‌هاي تشويقي به سرمايه‌گذاران را داريم. ما به شدت از ورود به كار اجرايي پرهيز مي‌كنيم بلكه ترجيح مي‌دهيم به عنوان جايگاه سياستگذاري بنشينيم.

وي تاكيد كرد: در طول دولت يازدهم علاوه بر ۵۰ ميليون تومان تسهيلات براي هر واحد، توانستيم گام‌هاي متعددي را برداريم كه هم‌اكنون بيش از چهار نوع تسهيلات داريم كه مي‌توانيم به متقاضيان نوسازي بدهيم. يكي وام نوسازي با سقف ۳۰، ۴۰ و ۵۰ ميليون تومان در شهرها است. يكي ديگر بحث تسهيلات از محل صندوق پس‌انداز مسكن يكم است كه براي اولين‌بار در كشور تسهيلات با سود ۸ درصد پرداخت مي‌كنيم. سومين اقدام كه صرفا براي انبوه‌سازان است، مجوز پرداخت ۱۰۰۰ ميليارد تومان تسهيلات با سود ۸ درصد از سوي بانك مسكن است كه در روزهاي اخير ابلاغ شد. وام ديگر نيز وديعه مسكن است كه به مردم براي نوسازي پرداخت مي‌شود.

همچنين نريمان مصطفايي - مديركل دفتر ستاد ملي بازآفريني شهري وزارت راه و شهرسازي - در اين برنامه اظهار كرد: دولت در سال ۱۳۸۲ سند ملي بازآفريني را به تصويب رساند كه اصول، راهبردها و راهكارها مشخص شده بود. قبل از آن رويكرد بيشتر تخريبي بود. عزيزان حاشيه‌نشين جمعيت بالايي را به خود اختصاص مي‌دهند كه حدود ۱۱ ميليون نفر هستند. جمعيت كل بافت‌هاي فرسوده، ناكارآمد و سكونتگاه‌هاي غيررسمي نيز حدود ۲۰ ميليون نفر است.

وي افزود: هم‌اكنون در ۴۵۶ شهر برنامه هاي بازسازي و بهسازي، براي ۱۷۵ شهر برنامه بافت تاريخي و براي ۱۱۰ شهر برنامه سكونتگاههاي غيررسمي تدوين شده كه در قالب ۲۷۰۰ محله در قالب برنامه ششم برنامه ارايه شده است.

مصطفايي با بيان اينكه نگاه ما از ابتداي دولت تدبير و اميد نگاه يكپارچه و توسعه همگاني است، تاكيد كرد: ازابتداي سال ۱۳۹۴ كه ستاد ملي بازآفريني شهري تشكيل شده همه دستگاه‌ها يك گام به جلو برداشته‌اند كه هركس مي‌خواهد كاري انجام دهد. مثلا سازمان آموزش فني و حرفه‌اي در جهت ايجاد شغل، به آموزش در محلات مي‌پردازد يا شهرداري‌ها بحث نوسازي را در دستور كار قرار داده‌اند.

وي درخصوص اقدامات در بافت‌هاي فرسوده گفت: با توجه به اينكه نگاه ما يكپارچه است ۱۰ گام را طراحي كرديم كه گام اول، ارتقاي ظرفيت توانمندسازي است. حواسمان هم باشد كه اين بحث را صرفا دولتي نكنيم. منظور از ستاد ملي، شبكه‌سازي است كه بايد سازمان‌هاي مردم‌نهاد، بخش خصوصي، شهرداري، دولت و غيره دخيل باشند. نهادهاي حاكميتي هم در اين ستاد به ما كمك مي‌كنند.

گزارش اشکال Top