جزئیات تغییر در بازپرداخت وام مسکن

در حالی که مدیر عامل بانک مسکن افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن را رد کرده بود، آخوندی وزیر راه و شهرسازی در آستانه معرفی کابینه جدید از افزایش دوره بازپرداخت و کاهش اقساط وام مسکن خبر می‌دهد.

عدم استقبال خريد مسكن از سوي متقاضيان و خانه اولي ها در اين روزهاي ركود بازار مسكن باعث شد، تا در آستانه معرفي كابينه جديد از سوي دولت به مجلس، آخوندي وزير راه و شهرسازي كه گزينه روحاني براي اين وزارتخانه شمرده مي‌شود، از پيشنهاد افزايش دوره بازپرداخت و سپس كاهش اقساط وام مسكن به بانك مركزي خبر دهد.

بنابراين گزارش، جداي از اينكه اعلام اين خبر در اين روزها از سوي وزارت راه و شهرسازي چه اهدافي در پشت آن پنهان دارد، اما اين خبر مي‌تواند ناشي از عدم استقبال و ناتواني بازپرداخت اقساط از سوي متقاضيان مسكن، خانه اولي‌ها و زوج‌هاي جوان باشد.
نكته اي كه اكثر مديران شعب بانك مسكن اعلام مي‌كنند، اين است كه امتياز دريافت تسهيلات ۸۰ ميليون توماني در اكثر شعب سررسيد شده است، اما به دليل بالا بودن اقساط و ناتواني در خريد مسكن باعث شده تا اين متقاضيان فعلا از اين امتياز استفاده نكنند.
بنابراين گزارش، اين طرح ظاهرا هنوز از سوي بانك مركزي بررسي نشده است و خبرها حاكي از اين است كه شخص آخوندي بر روي دوره بازپرداخت ۱۵ ساله پافشاري دارد، اما بت شكن مدير عامل بانك مسكن طبق گفته هاي كه سال گذشته مطرح كرد، بر اين موضوع تاكيد دارد كه اين دوره ۱۲ ساله بازپرداخت مي‌تواند هم براي بانك مسكن و هم براي متقاضيان مناسب باشد.
البته بت شكن مدير عامل بانك مسكن در دي ماه سال گذشته اعلام كرده بود كه از تدابير ويژه‌اي براي اينكه حق انتخاب به مردم زيادتر شود، استفاده خواهيم كرد.
وي گفته بود كه به جاي اينكه سقف وام مسكن را افزايش دهيم، يك حساب تركيبي بدون سپرده و با سپرده براي سال آينده در نظر گرفته‌ايم كه پس از تصويب، به اطلاع مردم خواهد رسيد.
بر اساس اين گزارش، يك مقام مسئول در بانك مسكن همچنين گفت كه اگر دوره بازپرداخت وام مسكن افزايش يابد به تبع آن ميزان اقساط نيز كاهش خواهد يافت و اين همان موضوعي است كه دغدغه مسئولان ارشد بانك مسكن است چرا كه برخي از متقاضيان از دريافت تسهيلات عليرغم سررسيد شدن امتياز وام ۸۰ ميليوني مسكن به دليل بالا بودن اقساط از اين وام استفاده نكرده‌اند.
اين مقام مسئول همچنين گفت كه اگر دوره بازپرداخت افزايش و ميزان اقساط كاهش يابد زمينه بالا رفتن سقف وام مسكن تا ۱۰۰ ميليون تومان نيز دور از دسترس نيست.
اين گزارش مي افزايد: به هر حال اگر اين اقدام جديد مطرح شده از سوي وزير راه و شهرسازي سياسي و يا هر دليل ديگري داشته باشد در نهايت به نفع متقاضيان مسكن خواهد بود و بايد آن را به فال نيك گرفت.
به نوشته فارس، نرخ سود تسهيلات ۸۰ ميليوني خريد مسكن در حال حاضر براي بافت‌هاي فرسوده ۸ درصد و براي ساير مناطق ۹،۵ درصد با مدت بازپرداخت ۱۲ سال است. اقساط اين وام به صورت پلكاني در سال اول ماهانه ۷۵۰ هزار تومان و در روش ساده ماهانه حدود ۹۰۰ هزار تومان است.

گزارش اشکال Top