هشدار به خریداران املاک در فضای مجازی

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: مردم برای داد و ستد مسکن در فضای مجازی حتما از اتحادیه املاک استعلام بگیرند.

حسام عقبايي در گفتگو با خبرگزاري صدا و سيما گفت: در ماه آذر 13 هزار و 116 قرارداد خريد و فروش و 14 هزار و 511 قرار داد اجاره ، در مجموع 27 هزار و 968 قرارداد در شهر تهران منعقد شد.

وي با اشاره به اينكه در ماه آذر حجم معاملات در حوزه اجاره افزايش 10 درصدي داشته است افزود: در آذرماه 2 هزار قرارداد خريد و فروش در شهر تهران كاهش داشت.

عقبايي تاكيد كرد: در كشور حجم معاملات كاهش داشته است بطوريكه در آذر 95 ؛ 44 هزار 42 قرارداد خريد و فروش و 46 هزار و 649 قرارداد اجاره و در مجموع 92 هزار و 164 قرارداد منعقد شده است.

وي ادامه داد: در ماه آذر در كشور كاهش 50 درصدي قراردادهاي خريد و فروش داشتيم.

سونامي قيمتي در بازار مسكن رخ نمي دهد

عقبايي تاكيد كرد: از سال 92 مسكن وارد مرحله ركود شده است و قيمت مسكن در برخي نواحي بدليل نبود تعادل در عرضه و تقاضا ثابت و در برخي نواحي كاهش يافته است.

وي با اشاره به اينكه قيمت مسكن افزايش نيافته است، افزود: 90 درصد رشد قيمت در سالهاي قبل از 92 حباب گونه بوده و پول هاي سرگردان وارد بازار مسكن مي شد.

وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه انتخابات نزديك است تا پايان بهار 96 شاهد افزايش قيمتي نخواهيم بود.

رئيس اتحاديه املاك كشور درباره ماليات بر ارزش افزوده در معاملات املاك گفت: براساس قانون ماليات بر ارزش افزوده، اموال غير منقول از پرداختن ماليات معاف هستند كه خدمات مشاوران املاك هم مشمول همين اموال است.

وي افزود: 9 درصدي كه مردم در زمان معاملات پرداخت مي كنند اين مبلغ در اصل به سازمان مالياتي واريز مي شود.

رئيس اتحاديه املاك كشور درباره فعاليت سايت هاي مجازي در زمينه املاك گفت: امروزه در تجارت و كسب و كار راهي براي مقابله با تجارت الكترونيك و وب سايت ها نداريم زيرا مردم از ارايه اين خدمات استقبال مي كنند.

عقبايي با اشاره به اينكه 90 درصد زيرساختها براي راه اندازي سايت هاي مجازي املاك در اتحاديه مهيا شده است تاكيد كرد: نظارت بر اين سايت ها وظيفه اصناف و اتحاديه مشاوران املاك است و اين امر نيازمند هماهنگي با سازمان ثبت است تا ضريب امنيت معاملات بالا برود.

وي تصريح كرد: به كساني كه از طريق سايت ها اقدام به خريد يا اجاره ملك مي كنند توصيه مي شود، حتما قرارداد نهايي را در بنگاه ها تنظيم و كد رهگيري دريافت كنند تا با مشكلي روبرو نشوند.

عقبايي تاكيد كرد: اگر مردم بدون ثبت معامله اقدام به داد و ستد كنند و منجر به طرح دعاوي شود مورد حمايت ما قرار نمي گيرد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك ادامه داد: برخي سايت ها بدون شناسنامه و صلاحيت لازم با نيت كلاهبرداري فعاليت مي كند و ما از مردم مي خواهيم اگر معاملاتي را با سايت ها كردند از اتحاديه استعلام بگيرند.

وي تاكيد كرد: بيش از 3 هزار نفر دانشجو در دانشگاه علمي كاربردي مشاوران املاك تحصيل مي كنند تا اين شغل در فضاي تجارت الكترونيك فعال شود.

گزارش اشکال Top