نوسانات دلار باعث ثبات مسکن شد

یک کارشناس مسکن گفت: نوسان نرخ دلار، جذابیت سرمایه‌گذاری در این بخش را بالا برد و بازار مسکن که خیلی ملایم در حال خارج یک کارشناس مسکن گفت: نوسان نرخ دلار، جذابیت سرمایه‌گذاری در این بخش را بالا برد

شهريار شقاقي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: نوسان ارز حالتي را پديد آرده كه الان هركس سرمايه اي داشته باشد قصد دارد تبديل به طلا و ارز كند. از سوي ديگر مسكن كه در يك سال اخير دچار تكان اندكي در افزايش قيمت شده بود با بالا رفتن نرخ ارز مجددا افت كرد. البته شوك قيمتي در بازار مسكن ايجاد نشده است بلكه اين بازار داشت از خواب بيدار مي‌شد. با اين حساب حداقل در سال جاري تحولي در بخش مسكن ايجاد نخواهد شد.

وي افزود: در حال حاضر متقاضيان بالقوه بازار مسكن دو دسته هستند؛ عده‌اي كه  پول دارند و با توجه به پايين بودن بازده سرمايه در بخش مسكن پول خود را نگه داشته‌اند. عده‌اي ديگر هم كه به منزل مسكوني نياز دارند اما پول ندارند. بنابراين هيچ‌يك از دو گروه تحركي در بازار مسكن ايجاد نخواهند كرد.

اين كارشناس مسكن با بيان اين‌كه براي خارج شدن مسكن از ركود بايد خريد و فروش اتفاق بيفتد، گفت: مردم بايد در جيبشان پول براي خريد مسكن داشته باشند تا سرمايه‌گذاران با خيال راحت اقدام به ساخت و ساز كنند و مطمئن باشند سود منطقي از اين بازار به دست مي‌آورند. اما هم‌اكنون بسياري از سرمايه‌گذاراني كه طي سالهاي اخير اقدام به ساخت و ساز كرده‌اند حاضرند واحدهاي خود را با قيمت‌هايي حتي كمتر از قيمت تمام شده بفروشند. اين در حالي است كه سال‌هاي قبل شاهد بوديم سازندگان بين ۳۰ تا ۱۰۰ درصد مي‌كردند.

شقاقي درخصوص تاثير نرخ سود بانكي در بخش مسكن گفت: كاهش نرخ بانكي به ۱۵ درصد كه از سوي شوراي پول و اعتبار اعلام شد مي‌توانست به رونق مسكن كمك كند اما بانك‌ها به هر طريقي مي خواهند سپرده‌گذار را راضي نگه دارند و شاهديم كه سود ۲۲ درصد مي‌دهند، به همين دليل مردم راغب نيستند پول‌هاي خود را از بانك بيرون بياورند. اگر سود به صورت واقعي به كمتر از ۱۵ درصد برسد ممكن است عده‌اي در بخش مسكن سرمايه‌گذاري كنند.

وي تصريح كرد: نمي  توان بهره را پايين‌تر از نرخ تورم آورد. با دستورالعمل هم نمي توان اقتصاد را اداره كرد. اقتصاد عامل داد و ستد است و بايد با عرضه و تقاضا تعيين شود. اين عرضه و تقاضا فعلا دستورات بانكي را دور مي‌زند.

اين كارشناس مسكن در پيش‌بيني از بازار اجاره سال آينده گفت: سال ۱۳۹۶ حتما اجاره بها افزايش پيدا خواهد كرد و بيش از ميانگين ۱۰ درصد امسال خواهد بود؛ زيرا سال قبل دلار گران نشده بود ولي هم‌اكنون با ۱۵ درصد افزايش قيمت مواجه شده است

گزارش اشکال Top