شهرهای جدید برای ثبت نام مسکن حمایتی

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در شهرهای فاقد زمین، از زمین‌های شهرهای مجاور برای ساخت نهضت ملی مسکن استفاده می‌شود.

پروانه اصلاني در خصوص ثبت‌نام طرح نهضت ملي مسكن براي مردان مجرد بالاي ۲۳ سال سن و ساير متقاضيان در شهرهايي كه سامانه باز شده اما تامين زمين انجام نشده است، گفت: در هر شهري كه زمين تامين نشده باشد و ثبت نام انجام شود، متقاضيان در شهرهاي مجاور ساماندهي مي‌شوند.

وي افزود: بر اين اساس در هر شهري كه زمين موجود نباشد در نزديك‌ترين شهر مجاور به شرط تامين زمين، متقاضيان ساماندهي مي‌شوند. ضرورتي وجود ندارد تا تامين مسكن در همان شهر باشد بلكه مي‌توانيم در صورت عدم تامين زمين در شهرهاي مجاور متقاضيان را ساماندهي كنيم كه اين موضوع به اطلاع متقاضيان مي‌رسد.

مديركل دفتر اقتصاد مسكن ادامه داد: در سامانه نهضت ملي مسكن اطلاعيه‌اي در خصوص تامين نشدن اراضي در شهر مورد تقاضا وجود دارد و شهرهايي كه تامين مسكن در آنها انجام مي‌شود نيز آمده است.

اصلاني بيان‌داشت: متقاضيان وقتي وارد سامانه مي‌شوند و درصدد انتخاب شهر برمي‌آيند حتما اطلاعيه‌اي براي آنها باز مي‌شود تا شرايط ثبت‌نام را مطالعه و سپس اقدام به انتخاب شهر كنند.

وي در خصوص انجام پالايش‌هاي ثبت‌نام متقاضيان طرح نهضت ملي مسكن، توضيح داد: تقريبا پالايش‌ها به شكل آنلاين انجام شده است. تعدادي ثبت نام هم وجود دارد كه شرايط آنان هنوز احراز نشده است.

به گفته اين مسوول، به محض ثبت نام متقاضيان به صورت سيستمي سه شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن، فاقد مالكيت خصوصي و عدم استفاده از امكانات دولتي از اول انقلاب انجام مي‌شود و در نهايت در مدت ۲ تا سه روز وارد كارتابل متوليان اجرا مي‌شود.

وي، بررسي شرط چهارم را كه سابقه پنج سال سكونت است را مربوط به استان‌ها دانست و گفت: در خصوص سابقه سكونت پنج ساله نيز متقاضيان پالايش شده به كارتابل استان‌ها ارجاع شدند تا صحت اين مورد نيز پالايش شود.

ثبت‌نام نهضت ملي مسكن يك ماه بعد ابلاغ قانون جهش توليد توسط رييس‌جمهور از ۲۸ مهرماه در سامانه saman.mrud.ir آغاز شد.

نهضت ملي مسكن يكي از سياست‌هاي كلان دولت سيزدهم در حوزه مسكن است كه بر اساس اين سياست، احداث ۴ ميليون واحد مسكوني در ۴ سال در برنامه دولت قرار گرفته است. متقاضيان با داشتن چهار شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه ۵ سال سكونت در شهر موردتقاضا، فاقد مالكيت خصوصي و در نهايت عدم استفاده از امكانات دولتي از اول انقلاب در حوزه مسكن، مي‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام كنند.

بر اساس اين قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمي و حركتي با ۲۰ سال سن، مي‌توانند در قانون جهش توليد مسكن (نهضت ملي مسكن) مشاركت داشته باشند. همچنين، قانون براي سرپرستان خانوار، محدوديت سني نگذاشته است چرا كه اين افراد سرپرست خانوار تعريف مي‌شوند و براي قانونگذار متاهل يا سرپرست خانوار بودن ملاك است. در عين حال، زنان و مردان سرپرست خانوار كه به دليل متاركه به صورت مجردي زندگي مي‌كنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقي شده و بدون ملاك سن مي‌توانند ثبت‌نام كنند.

بر اساس مصوبه شوراي‌عالي مسكن، مردان مجرد بالاي ۴۵ سال سن و بيماران خاص با تاييديه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، امكان ثبت‌نام در نهضت ملي مسكن را دارند. همچنين هم اكنون سامانه نهضت ملي مسكن براي مردان مجرد بالاي ۲۳ سال سن باز شده است و تا ۲۰ بهمن مي‌توانند نسبت به ثبت‌نام در سامانه اقدام كنند.

گزارش اشکال Top