کدام استان‌‌ها نمی‌‌توانند برای مسکن حمایتی ثبت‌ نام کنند؟

نزدیک به یک ماه از آغاز ثبت‌نام مسکن حمایتی می‌گذرد اما ساکنان برخی استان‌های کشور می‌گویند که در سامانه طرح جهش تولید مسکن، امکان ثبت‌نام برای برخی استان‌ها وجود ندارد.

بسياري از ساكنان استان‌ها و شهرهاي مختلف مي‌گويند كه امكان ثبت‌نام براي مسكن حمايتي ندارند. فارس در گزارشي مدعي شده است كه اهالي ۲۰ استان و از جمله استان قم نمي‌توانند براي مسكن حمايتي ثبت‌نام كنند و برخي مردم شهرهاي كوچكتر از جمله سرپل‌ذهاب كرمانشاه به اقتصاد آنلاين گزارش داده‌اند كه با وجود آنكه بسياري از مردم اين شهر خانه و كاشانه خود را در زلزله از دست داده‌اند امكان ثبت‌نام مسكن حمايتي براي آنها وجود ندارد.

پيگيري‌ها از معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازي حاكي از آن است كه خبر حذف ۲۰ استان از سامانه ثبت‌نام مسكن حمايتي صحت ندارد و اهالي تمام استان‌هاي ايران به جز قم مي‌توانند براي مسكن حمايتي ثبت‌نام كنند.

روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي توضيح مي‌دهد كه علاوه بر استان قم، در برخي شهرستان‌هاي ايران امكان ثبت‌نام براي مسكن حمايتي وجود ندارد زيرا در قم و اين شهرها زمين مورد نياز براي ساخت و ساز تامين نشده است.

چه كساني در شهرهاي مجاور ثبت‌نام كنند؟

اين موضوع در حالي رخ مي‌دهد كه در سوم آبان امسال وزارت راه اطلاعيه‌اي منتشر كرد و توضيح داد كه افراد ساكن ۱۷ استان مي‌توانند براي شهرهاي مجاور استان خود تقاضاي مسكن حمايتي بدهند. در اين اطلاعيه آمده بود كه مردمي كه در مراكز استان‌هاي البرز، تهران، اصفهان، آذربايجان شرقي و غربي، خراسان رضوي، خوزستان، سمنان و سيستان و بلوچستان ساكن هستند بايد براي شهرهاي مجاور محل سكونت‌شان درخواست مسكن حمايتي بدهند. به عنوان مثال شهروندان ساكن كرج نمي‌توانند تقاضاي مسكن حمايتي در كرج داشته باشند و بايد براي مسكن حمايتي در شهرهاي استان البرز و هشتگرد ثبت‌نام كنند.

اين قاعده شامل ساكنان استان‌هاي مركزي، قزوين، گيلان، مازندران، فارس، مركزي، يزد و هرمزگان نيز مي‌شود.

امكان جديد براي متقاضيان مسكن ملي در ۱۱ كلانشهر

به جز اين روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي به اقتصاد آنلاين خبر داد كه به تازگي امكان ثبت‌نام ساكنان ۱۱ كلانشهر براي مسكن حمايتي در شهرهاي جديد فراهم شده است. بر اين اساس ساكنان تبريز مي‌توانند براي شهر جديد سهند و ساكنان شهر اصفهان و شهرستان‌هاي اين استان در شهرهاي جديد فولادشهر، شهر جديد بهارستان و شهر جديد مجلسي ثبت‌نام كنند.

بر اساس توضيحات وزارت راه و شهرسازي ساكنان شهرستان‌هاي لنجان، نجف آباد، فلاورجان و خميني‌شهر در شهر جديد فولادشهر و ساكنان كليه شهرهاي استان اصفهان در شهر جديد مجلسي امكان ثبت‌نام دارند.

در استان بوشهر هم ساكنان شهر بوشهر مي‌توانند در شهر جديد عاليشهر و ساكنان شهرهاي عسلويه، نخل‌تقي و چاه‌مبارك در شهر جديد نايبند ثبت‌نام كنند. همچنين در استان سمنان ساكنان شهر سمنان در شهر سمنان و شهر جديد ايوانكي و ساكنان گرمسار در شهر جديد ايوانكي امكان ثبت‌نام دارند. در استان فارس هم شيرازي‌ها مي‌توانند براي شهر جديد صدرا ثبت‌نام كنند.

در استان سيستان‌و‌بلوچستان ساكنان شهر زاهدان در شهرهاي زاهدان و شهر جديد رامشار و شهر جديد تيس و ساكنان چابهار در شهر چابهار و شهر جديد تيس و همچنين ساكنان زابل در شهر جديد رامشار امكان ثبت‌نام دارند.

در استان مركزي ساكنان اراك در شهرهاي جديد مهاجران و اميركبير، ساكنان شازند و خمين در شهر جديد مهاجران و ساكنان محلات و دليجان در شهر جديد اميركبير مي‌توانند ثبت‌نام كنند و در استان هرمزگان هم ساكنان بندر عباس در شهر جديد علوي امكان ثبت‌نام دارند.

در استان خراسان رضوي هم امكان ثبت‌نام ساكنان مشهد در شهرهاي جديد گلبهار و بينالود، ساكنان چناران در شهر جديد گلبهار و ساكنان نيشابور در شهر جديد بينالود و ساكنان كليه شهرهاي استان خوزستان در شهرهاي جديد شيرين‌شهر و رامين فراهم شده است.

در استان تهران ساكنان شهر تهران در شهرهاي جديد پرند، ايوانكي، هشتگرد، رباط‌كريم و پاكدشت، ساكنان قيام دشت در پاكدشت و ساكنان شهريار، بهارستان، ملارد، ري و قدس در شهر جديد پرند امكان ثبت‌نام دارند.

براساس اعلام معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي متقاضياني كه در اين مدت ثبت‌نام كرده‌اند اما شهرهاي ديگري را انتخاب كرده‌اند، مي‌توانند ثبت‌نام قبلي خود را در سامانه لغو و انصراف بدهند و دوباره با انتخاب درست شهر جديد، ثبت‌نام كنند.

ثبت‌نام نهضت ملي مسكن از ۲۸ مهر آغاز شد و به مدت يك ماه و تا ۲۸ آبان ماه ادامه دارد. سامانه ثبت نام طرح نهضت ملي مسكن به نشاني saman.mrud.ir براي ثبت‌نام متقاضيان در دسترس است.

منبع: اقتصادآنلاين

گزارش اشکال Top