اجاره خانه در محدوده لوکس تهران چند؟

موجران در منطقه یک شهر تهران در اعلام قیمت پیشنهادی خود برای «رهن و اجاره» اغلب ارقامی بالاتر از میانگین ارزش اجاری املاک مشابه اعلام می‌کنند.

گفته مي‌شود انگيزه موجران منطقه يك از اعلام رهن و اجاره پيشنهادي بالاتر از محدوده مورد انتظار اين است كه سطح قيمت اجاره‌‌‌بها را به هر شكل ممكن بالا نگه دارند و با وجود اينكه قرار است املاك خود را در نيمه دوم سال اجاره دهند، اما از سطح قيمت‌ها در نيمه اول سال تبعيت كنند و حتي در اعلام قيمت پيشنهادي، افزايشي نسبت به تابستان را در نظر گرفته‌‌‌اند.

اين در حالي است كه در عرف بازار اجاره، قيمت‌ها در پاييز و زمستان نه تنها نسبت به تابستان افزايش پيدا نمي‌‌‌كند، ‌‌‌بلكه حتي ممكن است قدري كاهش در اجاره‌‌‌بهاي پيشنهادي با توجه به كاهش تقاضاي جابه‌‌‌جايي در نيمه دوم سال، نسبت به نيمه اول سال اعمال شود.

اما آنچه در فايل‌‌‌هاي موجود منطقه يك به عنوان گران‌‌‌ترين منطقه بازار مسكن چه در بخش اجاره و چه خريد مشخص است، اين است كه اجاره‌‌‌بهاي پيشنهادي بسياري از فايل‌‌‌هاي موجود از ميانگين ارزش اجاري املاك در قراردادهاي تابستان بيشتر است.

به عنوان مثال ارزش اجاري آپارتمان‌‌‌هاي محله قيطريه پس از تبديل مبلغ وديعه به اجاره ماهانه از طريق فرمول «هر يك ميليون تومان وديعه معادل ۳۰ هزار تومان اجاره» در حال حاضر حدود ۹ ميليون تومان است. اين در حالي است كه در فايل‌‌‌هاي موجود، آپارتمان بدون امكانات جانبي لوكس واقع در يك ساختمان دو واحدي ۲۳ سال ساخت در ميدان كتابي قيطريه به صورت رهن كامل به مبلغ يك ميليارد و ۹۰۰ ميليون تومان عرضه شده است كه پس از تبديل مبلغ وديعه به اجاره مشخص مي‌شود اجاره اين واحد ماهانه ۱۲ ميليون تومان اعلام شده است.

در مورد ساير محله‌‌‌ها نظير نياوران، ولنجك و … نيز اين نوع اعلام قيمت صادق است و در بسياري از فايل‌‌‌هاي موجود بازار اجاره آبان ماه، قيمت‌هاي اعلامي بالا به نظر مي‌‌‌رسد. به گفته واسطه‌‌‌هاي ملكي فعال در بازار اجاره، اغلب واحدهاي مذكور خالي است و مالك نيز عجله‌‌‌اي براي اجاره آنها ندارد.