۵۰۴ واحد مسکونی ملی در کشور در حال اجراست

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در شرایط کنونی و دشوار اقتصادی ۵۰۴ هزار واحد از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن در استان‌های مختلف آغاز شده است.

به گزارش تجارت‌نيوز، محمود محمودزاده در برنامه تيتر امشب شبكه خبر كه به موضوع سايه روشن طرح جهش توليد مسكن اختصاص داشت، بخشي از برنامه‌هاي وزارتخانه را در حوزه مسكن برشمرد و گفت: وزارت راه و شهرسازي از هر روندي و مصوبه‌اي كه بتواند به توليد و رونق مسكن كمك كند، حمايت مي‌كند. اما در عين حال در برخي از جزئيات طرح جهش توليد مسكن اختلاف نظرهايي وجود دارد كه تلاش ما اين است تا به حداقل برسد و شرايط اجرا در حداكثر تفاهم، فراهم شود.

معاون مسكن و ساختمان ادامه داد: هم‌اكنون يكي از مسائل اين است كه در توليد مسكن در استطاعت خانوار (مناسب با درآمد خانوار) مشكلاتي وجود دارد. به بيان ديگر، فاصله بين استطاعت و توان خريد با قيمت مسكن، فاصله قابل ملاحظه‌اي است. بنابراين اميدواريم قانون جهش توليد مسكن بتواند كمك ويژه‌اي كند تا توليد مسكن در استطاعت مردم و خانوارها رونق بگيرد و عملياتي و اجرايي شود.

رفع ايرادهاي قانون ساماندهي

معاون وزير راه و شهرسازي در بخش ديگري از صبحت‌هاي خود در خصوص تامين زمين براي توليد مسكن به قانون ساماندهي و حمايت از عرضه و توليد مسكن اشاره كرد و توضيح داد: قانون ساماندهي مصوب سال ۸۷ مجلس قانون جامعي در حوزه مسكن است. اما بعد از حدود ۱۳ سالي كه از اجراي قانون مي‌گذرد بايد يكسري از نقاط ضعف آن برطرف شود. معتقديم در قانوني كه در مجلس مصوب مي‌شود بايد نقاط ضعف برطرف شده و تمامي مواردي كه به توليد و رونق مسكن در استطاعت مردم است، منجر شود.

محمودزاده گفت: مهمترين موضوعي كه در توليد و رونق مسكن مورد توجه بوده، تامين منابع مالي است. قانون جهش توليد در زماني تدوين شده و دارد مراحل تصويب را طي مي‌كند كه ما از اقتصاد نفتي فاصله گرفته‌ايم. ولي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسكن زماني تدوين و مصوب شد كه قانون مبتني بر اقتصاد نفت بود.

به گفته وي، طرح اقدام ملي مسكن در زماني آغاز به كار كرد كه هيچ‌يك از حمايت‌هاي مالي و خدماتي وجود نداشت و علت آن نيز شرايط اقتصادي كشور و موضوع‌هاي تحريم‌ها، موضوع بهداشتي و رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي در مواجهه با كرونا بود كه مزيد بر علت شد. اما با وجود شرايط دشوار پيش آمده و تداوم آن وزارت راه و شهرسازي بين اينكه هيچ اقدامي نكند تا شرايط به حالت معمول بازگردد و يا اينكه براي كمك به تأمين مسكن دهك‌هاي پايين و متوسط درآمدي گامي بردارد، دومي را انتخاب كرد و پروژه طرح اقدام ملي آغاز به كار كرد.

راه‌اندازي مشاغل و صنايع مختلف با رونق توليد مسكن

محمودزاده تصريح كرد: مسكن و رونق توليد به جمع كردن سرمايه‌هاي خرد كمك مي‌كند و براي يك دوره ۱۰ ساله جهت‌مندي و هدفمندي صحيح به سرمايه‌هاي سرگردان و خرد مي‌دهد. جهت‌دهي سرمايه‌ها به بازار مسكن اجازه نمي‌دهد تا سرمايه‌هاي خرد در بازار تلاطم اقتصادي ايجاد كند. بلكه كمك مي‌كند تا در حوزه مسكن سرمايه‌گذاري شده و مشاغل و صنايع مختلف به جريان بيفتد و نكات ارزنده و مثبتي براي كشور دارد.

۵۰۴ واحد مسكوني ملي در كشور در حال اجراست

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: زماني‌كه تسهيلات يارانه‌دار به مسكن تعلق بگيرد، مي‌تواند سبب تورم شود. در حالي كه طرح اقدام ملي مسكن به گونه‌اي تدوين شده كه منجر به تورم نخواهد شد. در شرايط كنوني و دشوار اقتصادي ۵۰۴ هزار واحد از پروژه‌هاي طرح اقدام ملي مسكن در استان‌هاي مختلف آغاز شده است. اگرچه نياز كشور بسيار بيش از اين ميزان واحدي است كه احداث آن‌ها در حال انجام است اما اين طرح كمك مي‌كند تا بخشي از متقاضيان واقعي مسكن كه دهك‌هاي پايين و ميان درآمدي هستند صاحب خانه شوند.

مانعي براي ورود سرمايه‌گذاران بخش خصوصي به اجراي طرح اقدام ملي مسكن وجود ندارد

وي تاكيد كرد: در طرح جهش توليد مسكن مانعي براي ورود سرمايه‌گذاران بخش خصوصي وجود ندارد. وزارت راه و شهرسازي به دنبال توليد مستمر مسكن با مقياس بالاست. هدف از توليد مستمر مسكن اين است كه نيازهاي واقعي مسكن تامين شود و فصل جديدي در تامين خدمات ساكنان شهرهاي مختلف ايجاد شود.

محمودزاده يكي از مشكلات عمده را خدمات رفاهي و اوقات فراغت مردم و همچنين موضوعات بهداشتي و درماني برشمرد كه بايد تامين شوند.

وي گفت: قبل از انقلاب تجارب مثبتي در صندوق‌هاي زمين و ساختمان وجود دارد كه بزرگ‌ترين و شناخته شده‌ترين آن‌ها شهرك اكباتان است كه به شكل صندوق پروژه و قبل از انقلاب انجام شد. بعد از انقلاب كه قانون ساماندهي و حمايت از عرضه و توليد مسكن در سال ۸۷ تصويب شد، ايرادي از نظر دستگاه‌هاي نظارتي در آن وجود داشت كه دولت نمي‌توانست به شكل بزرگ‌مقياس وارد موضوع مسكن شود.

۲۰ پروژه بزرگ مقياس وزارت راه در بخش مسكن به بورس ارائه مي‌شود

معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: اوايل سال جاري ايرادهاي قانون ساماندهي و حمايت از عرضه و توليد مسكن تحت عنوان اصلاحيه آئين‌نامه با مصوب و برطرف شد. هم اكنون با اصلاح اين قانون، ۲۰ پروژه بزرگ مقياس در وزارت راه و شهرسازي در حال آماده شدن است كه به بورس ارائه خواهد شد. معتقديم اين‌ها تأثيرات مثبتي را در جذب و هدايت سرمايه‌ها به طرف سازندگي ايفا مي‌كند.

محمودزاده تصريح كرد: امروزه با اهتمام دولت و مجلس، تمامي تلاش براي حل موضوع مسكن در حال انجام است. دولت شرايط سختي را كه براي متقاضيان مسكن وجود دارد، درك مي‌كند و با فعاليت شبانه‌روزي و حداكثري تلاش مي‌كند تا شرايط رو به بهبود بگذارد.

وي گفت: اجراي حدود ۵۰۴ هزار واحد مسكوني طرح اقدام ملي مسكن تاثيرات خود را به زودي در جوامع شهري و روستايي نشان مي‌دهد.
منبع: مهر

گزارش اشکال Top