وضعیت بازار مسکن در منطقه مرکزی پایتخت

بازار معاملات مسکن در منطقه ۶ پایتخت یکی از بدترین دوره‌های خود را به لحاظ تعداد معاملات و میزان مراجعه متقاضیان خرید به بنگاه‌های ملکی سپری می‌کند؛ از این رو می‌توان منطقه مرکزی شهر تهران را به‌عنوان یکی از کانون‌های رکود سنگین معاملات در حال حاضر معرفی کرد.

منطقه ۶ در كنار منطقه ۱۲ يكي از دو پهنه و كانون اصلي كار و فعاليت در شهر تهران به شمار مي‌آيد و از اين رو سهم محله‌هاي مسكوني در مقايسه با محله‌ها و راسته‌هاي تجاري و اداري در مقايسه با ساير محله‌هاي پايتخت بسيار اندك است. همين ويژگي سبب مي‌شود به‌طور كلي اين منطقه حتي در شرايط عادي بازار مسكن، به‌عنوان يكي از مناطق پرمعامله شناخته نشود و عموما ميزان تقاضاي سكونت در اين منطقه نسبت به مناطق همجوار آن كمتر است. اما در شرايط فعلي كه بازار مسكن وضعيت ركودي فوق سنگين را تجربه مي‌كند و حجم معاملات ماهانه به زير ۱۰ هزار فقره تنزل پيدا كرده، اين منطقه اوضاعي به مراتب بدتر از گذشته دارد، طوري كه برخي واسطه‌هاي ملكي مدعي هستند تعداد مراجعات روزانه آنها از سوي متقاضيان خريد ملك انگشت‌شمار است.

از طرفي بررسي وضعيت عرضه در اين منطقه حاكي از اين است كه عموم املاك عرضه شده سن بنايي بيش از ۲۰ سال و بعضا بيش از ۳۰ سال ساخت دارند، اما از آنجا كه از جنس املاك آماده ساخت نيستند، اغلب به قيمت آپارتمان قديمي و نيازمند بازسازي عرضه شده‌اند، نه قيمتي نزديك به بهاي زمين در اين منطقه بر اساس قدرالسهم تعلق گرفته به مالك. مشتري اين قبيل املاك نيز در مقايسه با املاك قديمي كه چشم‌انداز روشني از زمان ساخت و ساز در آنها وجود دارد، طبعا بسيار اندك است.

كانون عرضه آپارتمان نوساز در منطقه۶   نيز محله يوسف‌آباد است كه قيمت‌هاي پيشنهادي ۵۰ تا ۶۰ ميليون توماني كه بعضا با قيمت‌هاي پيشنهادي در منطقه يك برابري مي‌كند، سبب شده خريداران رغبتي به خريد ملك نوساز در يوسف‌آباد نشان ندهند و در نتيجه اين بخش از بازار نيز ركودي است.
 

گزارش اشکال Top