متوسط قیمت هر متر مربع 14 میلیون تومان

طبق آمارهای اعلام شده قیمت متر مربع مسکن در تهران به 14 میلیون تومان رسیده است و همچنان دوباره این بازار با افزایش قیمت همراه شده است.

قيمت مسكن در پايتخت با رشد ۳.۸ درصدي ماهيانه وارد كانال ۱۴ميليون تومان شد. بهمن ماه ۱۳۹۸ بر اساس گزارش دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي، ميانگين قيمت مسكن در شهر تهران به ۱۴ ميليون و ۴۰۵ هزار تومان در هر متر مربع رسيد كه نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه  سال قبل ۴۳ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

تعداد معاملات مسكن شهر تهران نيز در دومين ماه از زمستان ۱۳۹۸ به ۱۳ هزار و ۵۵۰ فقره رسيده كه نسبت به دي ماه امسال ۲۵ درصد و نسبت به بهمن ماه پارسال ۴۲ درصد رشد نشان مي‌دهد.

ارزش مبايعات انجام شده در بازار مسكن شهر تهران طي بهمن ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۵ هزار و ۹۴۰ ميليارد تومان بوده كه نسبت به ماه گذشته ۳۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۱۴ درصد افزايش يافته است.

به طور كلي طي ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ ارزش معاملات واحدهاي مسكوني در تهران ۸۱ هزار و ۲۷۰ ميليارد تومان بوده كه رشد ۶.۴ درصدي نسبت به ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷  نشان مي‌دهد. هم‌چنين متوسط قيمت يك مترمربع واحد مسكوني شهر تهران در ۱۱ ماهه نخست سال جاري ۱۳ ميليون و ۱۸۵ هزار تومان بوده كه نسبت به ۱۱ ماهه نخست سال  گذشته ۶۴ درصد افزايش داشته است. تعداد  معاملات نيز  در ۱۱ ماهه ابتدايي امسال ۵۴ هزار و ۹۱۰ فقره بوده كه از كاهش ۱۳.۵ درصدي نسبت به ۱۱ ماهه ابتداي سال ۱۳۹۷ حكايت دارد.

ساخت و ساز كمتر از نصف تعداد معاملات

از سوي ديگر تعداد واحدهاي مسكوني در پروانه‌هاي ساختماني طي دي‌ماه كه گزارش آن در بهمن ماه اعلام شده حاكي از آن است كه تعداد واحدهاي در حال ساخت در دي‌ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۶۹۸۱ واحد بوده كه نسبت به  ماه قبل ۲۳ درصد و نسبت به دي ماه پارسال ۱۸ درصد بيشتر شده است. يعني حجم معاملات فعلي تقريبا دو برابر ميزان ساخت و ساز است اما اين نسبت احتمالا  با كاهش معاملات در پايان ارديبهشت ماه مي‌تواند تعديل شود.

قيمت خانه در تهران در شرايطي به رقم بي‌سابقه‌ي متري ۱۴ ميليون و ۴۵۰ هزار تومان رسيده كه كارشناسان سه عامل رونق پيش از عيد و افزايش قيمت ارز را در رشد قيمت مسكن موثر مي‌دانند. با اين حال نحني بازار نشان مي‌دهد كه  شيب رشد قيمت ملايم‌تر شده و با شيوع كرونا بازديد از واحدها كاهش يافته كه ممكن است بر  روي بازار مسكن تاثير بگذارد. مطابق آمار دفتر اقتصاد مسكن، پس از يك دوره چهارماهه كاهش و ثبات قيمت از مرداد تا آبان، به يكباره در آذرماه همزمان با تغيير قيمت بنزين شاهد رشد ۱۳۷ درصدي معاملات و رشد ۶.۸ درصدي قيمت مسكن در تهران بوديم. اما افزايش در دو ماه بعد از آن به  ترتيب ۳ و ۳.۸ درصد بوده و به نوعي سرعت  رشد كند است. كارشناسان معتقدند كه شوك تغيير قيمت سوخت كه منجر به افزايش نرخ ارز شد در بازار مسكن از بين رفته و طبيعتا در صورت آرامش در بازارهاي موازي، قيمت مسكن بايد در ماه‌هاي آينده كنترل شود./ايسنا

گزارش اشکال Top