استندبای بازار مسکن در غرب پایتخت!

با وجود نوسانات ماهیانه، تورم بازار مسکن در غرب تهران طی شش ماه گذشته نزدیک به صفر بوده و با توجه به پیشتاز بودن این منطقه در تعداد معاملات، چشم‌انداز بازار مسکن تهران از تحولات ماه‌های اخیر این منطقه قابل رویت است.

 بازار مسكن در پرتقاضاترين منطقه شهر تهران در وضعيت استندباي قيمتي به سر مي‌برد. صرف‌نظر از نوسانات ماهيانه، سطح قيمت مسكن در منطقه ۵ شامل محله‌هاي پونك، جنت‌آباد، آپادانا، اكباتان، باغ فيض، بيمه، پرواز، حصارك، سازمان آب، سازمان برنامه، شاهين، شهران، شهرزيبا، فردوس، مبعث، كوهسار، كن و كوي مهران از تيرماه امسال تا كنون بدون تغيير بوده است. از جمله دلايل بالا بودن تعداد  معاملات در اين منطقه مي‌توان به وسعت زياد، وجود سرانه‌هاي خدماتي و قيمت متناسب با توان اقشار متوسط اشاره كرد.

با وجود رشد ۴۰ درصدي قيمت مسكن تهران در دي ماه ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، بخش اصلي اين تورم از رشد قيمت مناطق جنوبي نشأت گرفته و آمار نشان مي‌دهد تغيير قيمت محسوسي در مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴ و ۱۵ كه به ترتيب پرفروش‌ترين مناطق در تهران هستند اتفاق نيفتاده است.

پس از پرش قيمتي كه سال گذشته در مناطق ۱ تا ۵، ۱۴ و ۱۵ رخ داد از تيرماه امسال رشد قيمت در اين مناطق نزديك به صفر بوده و تورم به سمت مناطق جنوبي گردش كرده است. طي يك سال منتهي به دي‌ماه ۱۳۹۸ در ۱۱ منطقه‌ي واقع در نيمه جنوبي شهر تهران شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ نرخ رشد قيمت مسكن، بالاتر از ديگر مناطق تهران بوده و بالاترين نرخ رشد ساليانه در دي‌ماه ۱۳۹۸ با ۶۹ درصد به منطقه ۱۶ تعلق داشته و بعد از آن مناطق ۱۲، ۲۰ و ۱۹ به ترتيب داراي رشد ۶۴، ۶۲ و ۶۰ درصد ساليانه بوده‌اند. در بين اين مناطق نيز كمترين افزايش قيمت به مناطق ۱۴ و ۱۵ تعلق داشته است.

وضعيت بازار مسكن در غرب تهران داراي دو جنبه‌ي متفاوت در قيمت‌هاي پيشنهادي و قيمت‌هاي قطعي است. بررسي برخي فايل‌هاي فروش در دفاتر املاك و آگهي‌ها از تعيين قيمت‌هاي نامتعارف حكايت دارد. از سوي ديگر معاملات قطعي در سطح قيمت‌هاي به مراتب پايين‌تر انجام مي‌شود. ثبات قيمتي شش ماهه در بازار مسكن غرب تهران به عنوان مديومي كوچك از كل مي‌تواند تا حدي به ترسيم شرايط كلي بازار در سال آينده  كمك كند. تيرماه امسال ميانگين قيمت مسكن در منطقه ۵ تهران ۱۶.۴ ميليون تومان در هر متر مربع بود. در دي‌ماه نيز قيمت ۱۶.۵ ميليون تومان بوده است. با وجود آن‌كه تعداد معاملات اين منطقه در دو ماه اخير بيش از ۱۰۰ درصد افزايش يافته تورم مسكن در منطقه مذكور طي شش ماه گذشته نزديك به صفر گزارش شده و اين در حالي است كه دلار در همين بازه زماني حدود ۱۰۰۰ تومان گران شده است.

عدم ايجاد شوك قيمتي در بازار مسكن شب عيد منطقه ۵ اين پيام واضح را به طرف عرضه مي‌دهد كه بازار در پايتخت براي سال ۱۳۹۹ از ظرفيت رشد نامتعارف برخوردار نيست. در حال حاضر قيمت پيشنهادي واحدهاي دو سال ساخت به بالا در محله جنت‌آباد مركزي، بسته به موقعيت، مساحت و امكانات بين ۱۷ تا ۲۲ ميليون تومان تعيين مي‌شود كه تيرماه امسال نيز سطح قيمت‌ها در همين حدود و حتي بيشتر بود. در محله پونك نيز كف قيمت آپارتمان‌هاي با عمر دو ساله و كمتر ۱۴ ميليون تومان و سقف قيمت ۲۰ ميليون تومان است. تيرماه امسال نيز قيمت‌ها در همين حدود بود.

با وجود آن‌كه برخي سرمايه‌گذاران خرد، آپارتمان‌هاي خود را با قيمت‌هاي نامتعارف وارد بازار شب عيد كرده‌اند گزارش‌هاي ميداني نشان مي‌دهد گروهي از سازندگان ضمن نگه داشتن بخشي از واحدهاي خود به منظور حفظ ارزش دارايي در برابر تورم آتي، بخش ديگري از واحدهاي خود را براي دستيابي به نقدينگي با نرخ‌هاي پايين‌تر از عرف منطقه‌اي عرضه كرده‌اند كه اغلب توسط سفته‌بازان خريداري مي‌شود.

ميانگين قيمت مسكن در دي‌ماه ۱۳۹۸ در سه منطقه‌ي محبوب شهر تهران يعني ۵، ۲ و ۴ به ترتيب ۱۶، ۱۴.۸ و ۲۰ ميليون تومان در هر متر مربع است. البته نرخ‌هاي پيشنهادي در آگهي‌ها و فايل‌هاي موجود در دفاتر املاك، بعضا بالاتر از اين ارقام ارايه مي‌شود كه گاها تا چند ماه بدون خريدار مي‌ماند. در آگهي‌ها البته فايل‌هاي زيرقيمت بسيارند. آپارتماني ۸۴ متري در محله پونك كه سال  ۱۳۹۵ ساخته شده و داراي آسانسور، انباري و پاركينگ است متري ۱۵ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است. در محله طرشت كه  سطح قيمت آن از پونك پايين‌تر ازت يك آپارتمان چهار ساله با امكانات كامل به  مبلغ ۱۳.۸ ميليون تومان در هر متر مربع فروخته مي‌شود. قيمت هر متر مربع از يك آپارتمان ۸۵ متري نوساز با امكانات كامل در محله جنت‌آباد نيز ۱۸ميليون تومان تعيين شده است.

به گزارش ايسنا، دي‌ماه ۱۳۹۸ ميانگين قيمت مسكن در منطقه ۵ تهران ۱۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود كه  نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزايش نشان مي‌دهد. در اين ماه هم‌چنين ۱۷۳۹ فقره معامله واحد مسكوني در منطقه ۵ انجام شده كه نسبت به آذرماه امسال ۹.۲ درصد و نسبت به دي ماه پارسال ۱۰۹ درصد افزايش يافته  است.

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top