افزایش وام مسکن بازار تسه را گرم کرد

در حالی که طی دو سال ۹۷ و ۹۸ میانگین قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در بازه ۴۰ هزار تومانی تثبیت شده، در دو سه روز اخیر قیمت برخی نمادهای تسه تنها اندکی از ۵۰ هزار تومان فاصله دارند.

از چهارشنبه ۳ دي ماه با تصويب شوراي پول و اعتبار سقف تسهيلات خريد يا ساخت مسكن از محل اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن چه در بانك تخصصي اين بخش و چه در ساير بانك‌هاي تجاري از ۶۰ به ۱۰۰ ميليون تومان و تسهيلات جعاله تعميرات مسكن نيز از ۲۰ به ۴۰ ميليون تومان افزايش يافت.

اگرچه بانك مسكن از سه شنبه ۱۷ دي ماه دستورالعمل اجرايي آن را به شعب خود ابلاغ كرد، اما تا زمان به جريان افتادن پرونده‌هاي متقاضيان دريافت سقف جديد تسهيلات مسكن، حدود دو هفته زمان لازم بود تا اين افزايش سقف وام، بازار اوراق تسهيلات مسكن را هم درگير كند؛ درگيري اي كه به شكل افزايش قيمت رخ داد و سبب شد در دو روز ابتدايي بازار، قيمت برخي نمادهاي معاملاتي اوراق تسهيلات مسكن ۴۵ هزار تومان را رد كرده و حتي در يكي دو نمادهاي معاملاتي، در آستانه ورود به كانال ۵۰ هزار توماني قرار گيرد.

اين در حالي است كه بر اساس اعلام فرابورس، ميانگين قيمت اين اوراق در سال گذشته و ۹ ماهه ابتدايي امسال در بازه ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان تثبيت شده بود و اين نخستين بار است كه قيمت برخي نمادهاي معاملاتي تا آستانه ۵۰ هزار توماني هم به پيش مي‌رود. به نظر مي‌رسد در هفته‌هاي آتي و با توجه به پيش بيني افزايش رونق بازار مسكن در اواخر زمستان، قيمت اين برگه‌ها از ۵۰ هزار تومان هم فراتر برود.

گران‌ترين نماد اوراق تسهيلات مسكن در معاملات امروز فرابورس به نماد معاملاتي تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در آذر امسال) با ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان اختصاص داشت اما ميانگين قيمت فروش اين نماد در روز جاري (يكشنبه ۲۹ دي ماه) ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود. حدود هزار نفر در صف خريد اين نماد ايستادند تا نزديك ۱۶ هزار برگه از اين نماد خريداري كنند.

تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در خرداد ۹۸) نيز در معاملات امروز فرابورس تا ۴۸ هزار تومان كشف قيمت شد اما ميانگين قيمتي اين برگه‌ها در ۴۳ هزار و ۶۶۰ تومان باقي ماند. همچنين تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در ارديبهشت ۹۸) نيز در گران‌ترين و ارزان‌ترين قيمت‌ها به ترتيب ۴۶ و ۴۴ هزار تومان قيمت گذاري شد كه با ميانگين ۴۵ هزار تومان در حال دست به دست شدن در بازار سرمايه است. تسه ۹۸۰۱ (اوراق تسهيلات فروردين امسال) نيز در زمره نمادهايي بود كه تعيين قيمت تا ۴۸ هزار تومان را در معاملات امروز توانست تجربه كند.

گفتني است ۸ نماد معاملاتي صادره در ماه‌هاي مختلف سال گذشته در معاملات امروز در بازه قيمتي ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان خريد و فروش شد.

بيشترين حجم خريد به نماد معاملاتي تسه ۹۷۰۵ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در مرداد سال گذشته) با خريد ۴۶ هزار برگه و ۶۲۸ فقره معامله اختصاص داشت كه اگرچه در بازه قيمتي ۴۲ هزار و ۸۸۰ تومان تا ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان قيمت گذاري شده بود، اما توانست با ايجاد بازار ۲ ميليارد توماني، ارزشمندترين نماد معاملاتي امروز باشد.

گفتني است از ۲۵ دي ماه و همزمان با ابلاغ سقف هاي جديد تسهيلات خريد مسكن از محل اوراق تسهيلات، فرابورس به عنوان نهاد ناظر محدوديت خريد برگه‌هاي گواهي حق تقدم تسهيلات مسكن را از ۱۶۰ برگه در هر جلسه معاملاتي به ۲۸۰ برگه افزايش داد.

براي دريافت تسهيلات مسكن ۲۴۰ ميليون توماني (وام مسكن زوجين در تهران) متقاضيان مي‌بايست ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار توماني خريداري كنند كه با احتساب ميانگين هر برگه ۴۵ هزار تومان، ۲۱ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان از اين وام به عنوان هزينه خريد اوراق كسر خواهد شد.

گزارش اشکال Top