خواب زمستانی بازار رهن و اجاره

در حالی که بازار مسکن شهر تهران در آذرماه رکورد شکست و هم قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به بالاترین رقم خود طی 9 ماهه ابتدایی سال رسید، حجم معاملات هم نسبت به 8 ماه قبل از آن رشد خوبی را تجربه کرد و به 9.5 هزار فقره قرارداد رسید اما به گفته مشاوران املاک دردی ماه، بازار مسکن روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و هم معاملات خرید و فروش و هم قراردادهای رهن و اجاره کاهش یافته و به ماه‌های مهر و آبان نزدیک شده است

بازار رهن و اجاره مسكن براساس اظهارات مشاوران املاك پايتخت، به خواب زمستاني فرورفته است و اگرچه همه ساله در اين ماه‌ها شاهد كاهش قراردادهاي رهن و اجاره نسبت به نيمه اول سال هستيم اما امسال حجم معاملات رهن و اجاره نسبت به مدت مشابه سال قبل خود هم افت چشمگيري داشته و در برخي مناطق حتي كاهش 40 درصدي را تجربه مي‌كند.

در چنين شرايطي كه قراردادهاي رهن واجاره افت داشته‌اند نرخ كرايه بها افزايش داشته و همين موضوع مستأجران را برآن داشته كه به دنبال رضايت موجران باشند و اقدام به بستن قرارداد شفاهي با قيمتي كمتر از نرخ حاكم بر بازار كنند در اين ميان، سايت‌هاي اينترنتي مسكن كه اقدام به ارايه فايل رهن واجاره مسكن مي‌كنند كسادي بازار بنگاه‌هاي معاملاتي را دو چندان كرده‌اند و همين موضوع تعداد مراجعه‌كنندگان به دفاتر مشاور املاك را كاهش داده است.

ناگفته نماند اگرچه اغلب مشاوران املاك تهران از افزايش قيمت‌ها و كاهش حجم معاملات بازار رهن و اجاره شكايت دارند، برخي ديگر معتقدند كه اين بازار نسبت به ماه‌هاي ديگر و حتي مدت مشابه سال قبل هم تغيير محسوسي نكرده و جو سنگين ركود همچون ماه‌هاي گذشته بر بازار رهن و اجاره حاكم است.

كاهش 40 درصدي قراردادهاي اجاره درجنوب

يكي از فعالان بازار مسكن كه در منطقه افسريه تهران دفتر مشاور املاك دارد، درباره وضعيت بازار رهن و اجاره به «تعادل» مي‌گويد: اين بازار از نيمه دوم سال در خواب فرو مي‌رود و مانند اواخر فصل بهار و تابستان شاهد مراجعه مستأجران به دفاتر مشاور املاك نيستيم، موضوعي كه دردي ماه سال جاري هم شاهد بوديم و تعداد مستأجراني كه براي امضاي قرارداد اجاره به اين بنگاه، مراجعه كردند نسبت به تابستان كاهش يافته است. او مي‌افزايد: حضور مستأجران در اين بنگاه به افرادي محدود مي‌شود كه يا خانه خود را فروخته‌اند و به دنبال اجاره نشيني هستند يا زوج‌هاي جواني كه به تازگي ازدواج كرده‌اند.

اين مشاور املاك فعال در افسريه ادامه مي‌دهد: البته تعداد مراجعه‌كنندگان به اين بنگاه در دي ماه نسبت به دي ماه سال گذشته حدود 40 درصد كاهش يافته است.

او اظهار مي‌كند: رهن كامل يك واحد مسكوني 70 متري نوساز در منطقه افسريه حدود 115 تا 120 ميليون تومان است.

اين فعال بازار مسكن مي‌گويد: متراژ اغلب واحدهاي مسكوني در افسريه تهران به هم نزديك بوده و بين 65 تا 70 متر مربع است.

ثبات قيمت در غرب پايتخت

يكي از مشاوران املاك فعال در منطقه پونك تهران با اشاره به ثبات تعداد مستأجران براي ثبت قرارداد در دي ماه مي‌گويد: قيمت اجاره در اين ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزايش چشمگيري داشته است.

او اظهار مي‌كند: با توجه به اينكه در بازار تعداد مشخصي مستأجر وجود دارد حجم مراجعه‌كنندگان به دفاتر مشاوراملاك در اين منطقه نسبت به دي ماه سال گذشته تغيير محسوسي نداشته است.

به گفته اين فعال بازار مسكن، رهن كامل يك واحد مسكوني 75 متري نوساز در منطقه پونك تهران، 200ميليون تومان و واحد 75 متري با 7، 8 سال ساخت حدود 150، 160 ميليون تومان است.

رشد 40 درصدي كرايه بها

يكي از مشاوران املاك فعال در منطقه اميرآبادشمالي با اشاره به اينكه نرخ كرايه در دي ماه افزايش داشته است به«تعادل» مي‌گويد: تعداد قراردادهاي رهن و اجاره در اين منطقه نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش يافته و اغلب مستأجران اقدام به تمديد قراردادهاي سال گذشته خود مي‌كنند.

او اضافه مي‌كند: البته جدا از اينكه مراجعه‌كننده براي ثبت قرارداد رهن واجاره كاهش داشته تعداد فايل‌هاي موجود هم بسيار كم است.

به گفته اين مشاور املاك، نرخ اجاره نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد رشد كرده است.

اين فعال بازار مسكن ادامه مي‌دهد: رهن كامل يك واحد مسكوني نوساز 75 متري حدود 250 ميليون تومان مي‌شود چون قيمت رهن هر مترمربع حدود 3 ميليون تومان است.

افت 50 درصدي قراردادها

يكي از فعالان بازار مسكن كه در منطقه پيروزي دفتر مشاوره املاك دارد، با تأكيد بر وضعيت نامناسب بازار  مي‌گويد: در دي‌ماه تعداد معاملات كاهش يافته و از سوي ديگر نرخ كرايه افزايش داشته، اين درحالي است كه راندمان بازار رهن و اجاره نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد افت داشته است. او ادامه مي‌دهد: درواقع هم تعداد مراجعه‌كنندگان كاهش داشته و هم تعداد فايل‌هايي كه از سوي صاحبان املاك در اختيار بنگاه قرار مي‌گيرد، افت قابل ملاحظه‌اي داشته است.

اين مشاور املاك اظهار مي‌كند: در حال حاضر فقط 3 فايل براي اجاره در اين بنگاه داريم كه براي هيچ‌كدام از اينها هم مستأجري نيست.

به گفته او، شايد يكي از علت‌هايي كه شاهد كاهش تعداد قراردادهاي اجاره هستيم، وجود سايت‌هايي مانند ديوار يا شيپور است كه مستأجران در آنجا با صاحبان املاك آشنا مي‌شوند و فقط براي ثبت معامله به دفتر مشاور املاك مراجعه مي‌كنند كه با توجه به كاهش حجم معاملات اين نوع معامله هم نمي‌تواند چندان قابل ملاحظه باشد.

اين فعال بازار مسكن گفت: مشتري چنداني در اين بنگاه براي رهن و اجاره نداريم و تعداد مراجعه‌كنندگاني هم كه از طريق سايت‌هاي اينترنتي رهن و اجاره با هم آشنا شده‌اند قابل توجه نيست. او اظهار مي‌كند: رهن كامل يك واحد مسكوني نوساز 75 متري در خيابان پيروزي، حدود 150 ميليون تومان است.

وضعيت بهتر بازار اجاره

يكي از فعالان بازار مسكن كه دفتر مشاور املاك در منطقه لويزان پايتخت دارد با اشاره به اينكه بازار رهن و اجاره نسبت به خريد و فروش در اين منطقه بهتر است مي‌گويد: حجم قراردادهاي اجاره در دي ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است و نسبت به ماه‌هاي گذشته تفاوت چنداني نكرده و بازار دوسالي است كه در ركود به سر مي‌برد.

او اضافه مي‌كند: قيمت هر مترمربع رهن كامل در منطقه لويزان تهران بين 1.5 تا 3 ميليون تومان است و قيمت‌ها بستگي به محله، نوساز بودن واحد مسكوني و... دارد.

گزارش اشکال Top