مناسب ترین نواحی بازار مسکن برای خانه اولی ها

صرف‌نظر از حدود ۱۰ روز اخیر که بازار مسکن تحت تاثیر شوک حوادث این ایام دچار سکته معاملاتی شده و روزهای کم‌کاری را سپری کرده است، از اوایل آذر تا اواسط دی ماه حضور نسبتا پررنگ‌تر خانه اولی‌ها در مقایسه با چند ماه اوج رکود رقم خورد. حضور این بخش از تقاضای مصرفی در بازار سبب شد حجم معاملات ثبت شده در آذر نسبت به ماه‌های قبل از آن بیش از دو برابر شود.

حضور تقاضاي مصرفي در بازار، شرط اصلي حركت به سمت خروج از ركود است و قطعا تقاضاي سرمايه‌اي يا سوداگرانه به تنهايي نمي‌تواند بازار مسكن را به تحرك وا دارد. از اين رو نمي‌توان رشد معاملات آذر و امتداد آن در ۱۰ روز نخست دي را بي‌ارتباط با حضور تقاضاي مصرفي دانست.  واسطه‌ها مي‌گويند در اين مدت خانه اولي‌هاي وام‌دار هم به بنگاه‌هاي ملكي مراجعه كرده و در جست‌وجوي آپارتمان مناسب بودجه خود بوده‌اند. اما از آنجا كه اخذ وام صندوق يكم صرفا براي خريد خانه‌هاي تا ۱۵ سال ساخت ممكن است و با توجه به اينكه قيمت آپارتمان‌هاي نوساز و كم‌سن در بازار مسكن اغلب به نسبت شرايط ركودي، حباب‌آلود است، بهترين ناحيه بازار براي جست‌وجوي خانه مناسب خانه اولي‌ها، محدوده املاك ۱۰ تا ۱۵ سال ساخت نقلي است.
نگاهي به فايل‌هاي موجود در اين محدوده سني و متراژي از بازار نشان مي‌دهد، يافتن آپارتمان ۵۰۰ تا ۷۰۰ ميليون توماني با اين مشخصات به سادگي ميسر است. هر چند كساني كه بنيه مالي قوي‌تري داشته و اصرار به خريد ملك در مناطق مطلوب‌تر بازار مسكن در شمال تهران داشته باشند نيز انتخاب‌هايي در حدود قيمتي ۵/ ۱ ميليارد تومان دارند. اما بعيد به نظر مي‌رسد خانه اولي‌ها مشتري اين آپارتمان‌ها باشند، چراكه تسهيلات آنها فقط ۱۰ درصد از قيمت آپارتمان نقلي ۱۰ سال ساخت به بالا در اين مناطق از شهر را پوشش مي‌دهد.

گزارش اشکال Top