بررسی وضعیت بازار مسکن در دومین ماه پاییز

قیمت خانه در تهران پس از یک ماه ثبات، مجددا روند نزولی به خود گرفت و در آبان ماه 1.8 درصد نسبت به مهرماه کاهش یافت.

آبان ماه 1398 قيمت مسكن در تهران به 12 ميليون و 617 هزار تومان در هر متر مربع رسيد كه نسبت به ماه قبل 1.8 درصد كاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 37 درصد افزايش يافته است.

آن‌طور كه دفتر  اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي گزارش داده، آبان ماه 1398 تعداد معاملات مسكن در تهران به 4068 فقره رسيد كه نسبت به مهرماه  امسال 17.7 درصد افزايش و نسبت به آبان ماه پارسال 42 درصد كاهش يافته است. ارزش كل معاملات مسكن شهر تهران در آبان ماه 1398 به 3930 ميليارد تومان رسيده كه نسبت به ماه قبل 8.2 درصد بالا رفت اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته 30 درصد كاهش يافت.

در هشت ماهه نخست امسال 40 هزار و 583 مبايعه‌نامه در  شهر  تهران به امضا رسيده كه نسبت به هشت ماهه ابتداي سال گذشته 57 درصد افت نشان مي‌دهد.

از سوي ديگر متوسط قيمت يك متر مربع واحد مسكوني شهر تهران در هشت ماهه نخست سال جاري 12 ميليون و 817 هزار تومان بوده كه نسبت به هشت ماهه نخست پارسال 75 درصد افزايش يافته است. ارزش ريالي معاملات در هشت ماهه ابتداي سال 1398 به 42 هزار و 900 ميليارد تومان رسيده كه نسبت به زمان مشابه سال گذشته 25 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

روند باثبات ساخت و ساز در پايتخت

از سوي ديگر آمار تعداد واحدهاي مسكوني در پروانه‌هاي ساختماني صادره در مهرماه 1398 كه گزارش آن در آبان ماه اعلام شده نشان مي‌دهد در مهرماه 1398 براي 5524 واحد مسكوني، مجوز ساخت صادر شده كه نسبت به شهريور امسال و مهرماه پارسال به ترتيب 28 و 5.1 درصد افزايش يافته است. به طور كلي در هفت ماهه نخست سال جاري 37 هزار و 226 واحد مسكوني بر اساس پروانه‌هاي ساختماني در حال احداث بوده كه نسبت به هفت ماهه نخست سال 1397 بالغ بر 8.4 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

چشم‌انداز بازار مسكن از نظر كارشناسان

پس از آن‌كه در مرداد و شهريورماه قيمت خانه در تهران بر اساس آمار دفتر اقتصاد  مسكن دو  افت 3.1 و 3.5 درصد را نشان داد، مهرماه قيمت ماهيانه مسكن 1 درصد بالا رفت اما مجددا كاهش 1.8 درصدي در آبان ماه، نگراني از بابت رشد قيمت را به حداقل رساند. هرچند مهرماه نيز قيمت در مناطق پرتقاضا از جمله مناطق 5، 4، 14 و 15 بين  2 تا 12 درصد كاهش يافته بود اما رشد 7، 9.5 و 5.3 درصدي قيمت در مناطق 1 تا 3 پايتخت بر معدل كل اثر گذاشت. با اين  وجود مجددا ميانگين قيمت كل در آبان ماه روند نزولي به خود گرفت.

پروانه اصلاني، سرپرست دفتر اقتصاد مسكن گفت: دليل افزايش كمتر از يك درصدي قيمت مسكن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهريورماه، عمدتا به افزايش معاملات منطقه 1 برمي‌گردد كه در ماه‌هاي قبل از آن معاملات و قيمت در اين منطقه افت محسوسي داشت؛ بنابراين بعيد است كه قيمت خانه در ماه‌هاي آينده افزايش يابد؛ مگر اين‌كه تحولات پيش‌بيني نشده‌اي در اقتصاد كلان پيش بيايد.

هم‌چنين سلمان خادم‌المله، كارشناس بازار مسكن مي‌گويد: اينكه بازار مسكن بعد از دو افت ماهيانه با افزايش معاملات مواجه شد مي‌تواند به سياست‌هاي انبساطي دولت و بانك مسكن مربوط باشد كه اثر كوچكي روي بازار مسكن گذاشت. هم‌چنين در هفته‌هاي اخير بازارهاي رقيب مسكن مثل طلا، ارز و بورس با ثبات مواجه بودند كه تركيب اين عوامل باعث اثرگذاري روي بازار مسكن شد. اما به طور كلي در حوزه مسكن تعادل عرضه و تقاضا برقرار نيست. طرف تقاضا با توجه به افزايش شديد قيمت‌ها به شدت تحت فشار است. به همين دليل روال عادي و نرمال را در بازار مسكن شاهد نيستيم.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اينكه بعيد است در آينده نزديك تحرك اساسي و اتفاق ويژه‌اي در حوزه معاملات مسكن ايجاد شود، گفت: تا زماني كه تكليف متغيرهاي اثرگذار بر بازار مسكن معلوم شود شرايط ركودي در بازار مسكن ماندگار خواهد بود. ممكن است تحركات كوچكي مثل آنچه در مهر ماه و آبان ماه اتفاق افتاد روي دهد اما رونق ايجاد نخواهد شد. به هر حال قيمت ارز به يكباره 3.5 برابر شده كه البته هم اكنون به يك جايگاه نسبتا باثبات تري رسيده است. افزايش قيمت ارز به كاهش ارزش پول ملي و افت اقتصاد منجر شده و قيمت كالاها متناسب با اين افت، بروز شده است.

خادم المله تصريح كرد: اگر همين ثبات در بازارهاي موازي از جمله بازار ارز باقي بماند مي توان انتظار داشت كه قدرت خريد متقاضيان مسكن به تدريج در بازه سه تا چهار ساله افزايش يابد. بدين معنا كه از يك طرف با ثبات قيمت مسكن مواجه باشيم و از طرف ديگر تورم ثابت بماند. يعني ثبات قيمت اسمي و كاهش قيمت واقعي مسكن را شاهد باشيم كه در آن صورت با افزايش سطح درآمد عمومي، تحرك به شكل تدريجي در بازار مسكن ايجاد مي شود. اگر اوضاع مشابه دوره هاي گذشته باشد خروج از ركود حداقل سه سال زمان خواهد برد.

 

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top