کاهش ۷۸ درصدی معاملات مسکن در تهران

عضو کمیسیون عمران مجلس از کاهش ۷۸ درصدی معاملات مسکن در تهران خبر داد و گفت:‌ با تداوم شرایط کنونی در بازار مسکن، قیمت ملک در کشور به ویژه تهران کاهش خواهد یافت.

حسن خسته‌بندبا اشاره به كاهش چشمگير معاملات مسكن در تهران و استان ها، اظهار كرد: بر اساس آمار خريد و فروش مسكن در شهر تهران حدود 78 درصد و در شهرهاي ديگر حدود 53 درصد كاهش يافته است.

وي با بيان اينكه بازار مسكن درگير ركود سنگيني است، افزود: اين ركود موجب كاهش ساخت و ساز در كشور شده كه اين مسئله خود سيكل معيوبي است؛ زماني كه ساخت وساز صورت نگيرد، بازار درگير ركود خواهد بود.

وي با بيان اين‌كه بازار مسكن وابسته به نرخ ارز است، از اين رو زماني كه نرخ ارز بالا مي رود، طبعا قيمت بازارهاي وابسته مانند مسكن نيز افزايش مي‌يابد، ادامه داد: در شرايط كنوني شاهد كاهش نرخ ارز در كشور هستيم، اما قيمت مسكن به سختي و به تدريج در حال كاهش است، اما اين مسئله به يك اصل تبديل شده كه زماني كه محصولي مانند مسكن يا خودرو در حال كاهش قيمت است، مردم براي خريد آن استقبال نمي كنند، اما زماني كه قيمت همان محصول افزايش مي يابد، مردم براي خريد هجوم مي آورند.

عضو كميسيون عمران مجلس بيان كرد: در شرايط كنوني ميزان معاملات مسكن نسبت به سال هاي گذشته به حداقل رسيده است، حال اين مسئله در كاهش قيمت ها اثر گذار است، اما در اين وضعيت، شاهد كاهش قيمت مساكن با متراژ بالا هستيم.

خسته‌بند گفت:‌ در حال حاضر مالكان نسبت به كاهش قيمت مسكن مقاومت كرده و نمي خواهند ملك خود را به قيمت پايين تر به فروش برسانند، در طرف مقابل مشتريان و خريداران اميد به كاهش قيمت در ماه هاي آتي دارند، از اين رو از خريد مسكن اجتناب مي كنند.

وي افزود: به نظرم با تداوم شرايط كنوني در بازار مسكن، قيمت ملك در كشور به ويژه تهران كاهش خواهد يافت.

گزارش اشکال Top