رشد نجومی قیمت مسکن باعث رکود بازار شد

رشد نجومی قیمت مسکن طی یک سال اخیر همزمان با افت شدید قدرت خرید مردم باعث کاهش بیش از 60 درصدی معاملات مسکن شده که ورود مسکن به رکودی عمیق و چند ساله را گوشزد می‌کند. نگرانی فعالان این حوزه از ورود مسکن به رکود این است که بار دیگر با کاهش ساخت و ساز شاهد اثرات سوء آن و رشد دوباره قیمت در بازار مسکن باشیم.

در حال حاضر مهم‌ترين معضل بازار مسكن از ديد برخي از كارشناسان كاهش عرضه و توليد مسكن و از ديد برخي ورود حجم زياد تقاضاي سوداگري در اين بازار است. يعني اگرچه هنوز توافق نظري ميان كارشناسان در خصوص حل معضل گراني مسكن و خروج آن از ركود وجود ندارد، در خصوص چگونگي ساخت و عرضه مسكن نيز راهكارهاي متفاوتي مطرح مي‌شود. برخي كاهش توليد در بازار مسكن را زمينه‌ساز رشد قيمت مسكن دانسته كه صدمات آن به اقشار ضعيف مي‌رسد و برخي شروع توليد و ساخت و ساز در بازار مسكن را مشروط به رعايت مواردي چند مي‌دانند كه از جمله آن تلاش دولت براي عرضه واحدهاي ساخته شده با قيمت تمام شده به مصرف كنندگان است تا جايي كه شاهد ورود دلالان و واسطه‌گران براي اين واحدها نباشيم. از ديگر راهكارها براي خروج مسكن از ركود، ارايه تسهيلات ارزان قيمت به حوزه ساخت، تسهيل قوانين يا حتي در اختيار گذاشتن زمين‌هاي دولتي براي عرضه مسكن است كه در طرح اخير وزارت راه و شهرسازي براي ساخت و ساز نيز به آن اشاره شده است. در حالي كه هنوز اين زمين‌ها در اختيار انبوه سازان قرار نگرفته است.

مسئله ركود در بازار مسكن از سال‌هاي گذشته در اين بازار وجود داشته است، اما آنچه حالا بازار مسكن را متفاوت از سال‌هاي پيش كرده قيمت هاي نجومي مسكن است كه بر عمق ركود بازار مي‌افزايد. در اين صورت مسئله و سوال اصلي اين است كه دولت از چه طريقي بايد مشوق توليد و ساخت و ساز مسكن باشد؟ و از سوي ديگر با توجه به اينكه برخي از كارشناسان رونق بازار مسكن را منافي كاهش قيمت‌ها در اين بازار مي‌دانند، چگونه مي‌توان همزمان با خروج از ركود در بازار مسكن، قيمت‌‎ها را پايين آورد؟ مسئله مهم‌تر ركود تورمي در بازار مسكن است. با توجه به هشدار كارشناسان بابت تاثير ركود بر رشد دوباره قيمت‌ها بايد بررسي كرد كه در شرايط ركودي چه اقدامي مي‌توان براي تحرك بازار و كاهش قيمت‌ها داشت.
به اعتقاد برخي از كارشناسان شرايط كنوني بازار مسكن حاكي از ورود اين بخش به ركودي ۴ و ۵ ساله خواهد بود. با اين حال كاهش قيمت مسكن، ورود مسكن به فاز ركودي و همچنين آينده مبهم اين بازار سيگنال‌هاي منفي‌اي به سرمايه‌گذاران مي‌دهد.

حسام عقبايي، نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاك

راهكار خروج مسكن از ركود تورمي

دو نوع سرمايه‌گذاري در بازار مسكن وجود دارد، يكي سرمايه گذاري مصرفي و ديگري غيرمصرفي است. تلاش دولت بايد بر خروج سرمايه گذاري غيرمصرفي از بازار مسكن باشد كه مهم‌ترين ابزار آن اجراي ماليات بر عايدي سرمايه است. افزايش سرمايه‌گذاري مصرفي نيز با افزايش قدرت خريد مردم، ساخت مسكن استيجاري و افزايش عرضه و توليد مسكن، ميسر مي‌شود. اما در حال حاضر بازار مسكن گرفتار ركود عميقي شده است و معاملات نيز پايين آمده است. تقاضاي مصرفي مسكن حدود ۲۰ درصد است و اين نشان از كاهش شديد قدرت خريد مردم دارد. اولويت مهم دولت بايد اصلاح سياست‌هاي پولي و بانكي و اجراي طرح ماليات بر عايدي مسكن باشد كه معلوم نيست به چه علت به تعويق افتاده است. اين لايحه بايد در قالب يك طرح دوفوريتي مطرح و به تصويب مجلس برسد. طبيعتا كساني با اين طرح مخالفند كه منافع خود را در عدم اجراي اين لايحه مي‌بينند و يا با نيت سوداگري وارد بازار مسكن شده اند. عميق‌تر شدن ركود در بازار مسكن همزمان با تورم، مشكل بازار را بيش از پيش خواهد كرد. دولت بايد با عرضه زمين‌هاي دولتي به انبوه سازان و ارائه تسهيلات ارزان به آنان زمينه ساخت مسكن ارزان را فراهم سازد تا بستر توليد و عرضه مسكن فراهم شده و شاهد خروج اين بازار از ركود تورمي باشيم.

گزارش اشکال Top