مسکن از دلار جلو زد

براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

به گزارش ايسنا، رسيدن ميانگين قيمت مسكن شهر تهران به رقم بي‌سابقه‌ متري ۱۳.۳ ميليون تومان در خردادماه ۱۳۹۸ با افت بي‌سابقه معاملات در شش سال اخير همراه شد. جديدترين وضعيت بازار ملك كه از سوي مصطفي‌قلي خسروي، رييس اتحاديه مشاوران املاك ارايه شده از افت ۳۹ و ۶۷ درصدي قراردادهاي خريد و فروش به ترتيب در كل كشور و شهر تهران در ۲۴ روز ابتداي تيرماه حكايت دارد. اين مقدار افت معاملات تهران در ماه‌هاي غير از فروردين، دست كم از سال ۱۳۹۲ تا كنون بي‌سابقه بوده است.

طبق آمار اتحاديه املاك، در ۲۴ روز ابتداي تيرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۳۳ هزار و ۷۵۸ قرارداد خريد و فروش مسكن در كل كشور به امضا رسيده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۹ درصد كاهش يافته است. هم‌چنين در اين مدت ۵۵ هزار و ۷۶۱ اجاره‌نامه منعقد شده كه نسبت به ۲۴ روز ابتداي تيرماه سال گذشته ۴ درصد كمتر شده است.

در شهر تهران اما روند نزولي خريد و فروش مسكن تشديد شده است. از يكم تا بيست و چهارم تيرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۶۳۶ قرارداد خريد و فروش ملك در تهران منعقد شده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۷ درصد افت نشان مي‌دهد. در اين مدت هم‌چنين ۱۴ هزار و ۴۴۹ اجاره‌نامه به امضا رسيده كه از افت ۱۳ درصدي نسبت به ۲۴ روز ابتداي تيرماه سال گذشته حكايت دارد.

مسكن از دلار جلو زد

اما گمانه‌زني‌ها از چشم‌انداز قيمت ملك حاكي از آن است كه احتمالاً بازار مسكن نفس‌هاي آخر صعود را مي‌كشد. مقايسه رشد بازار مسكن نسبت به ارز در روز ۲۵ تيرماه ۱۳۹۸ نشان مي‌دهد كه از ابتداي دو سال قبل تا كنون قيمت مسكن ۲۰۵ درصد و قيمت دلار ۱۹۷ درصد رشد داشته‌اند. با اين حساب، اگر نوسانات نرخ دلار به عنوان مبنايي براي جهش قيمت مسكن تلقي شود ظرفيت اين بازار تكميل شده است. كارشناسان نيز روند نزولي يا دست كم متمايل شدن رشد قيمت ماهيانه به صفر را محتمل‌ترين گزينه در اين بازار مي‌دانند.

مصطفي‌قلي خسروي، رييس اتحاديه مشاوران املاك مي‌گويد: بر اساس گزارش مشاوران املاك در هفته‌هاي اخير شاهد كاهش ۸ تا ۱۸ درصدي قيمت‌هاي پيشنهادي مالكان در پنج منطقه از تهران بوده‌ايم.

مهدي روانشادنيا، كارشناس بازار مسكن نيز مي‌گويد: با وجود افت شديد معاملات، رشد ماهيانه قيمت در ارديبهشت ماه ۱۲ درصد و در خرداد ۵ درصد بود. يعني در شرايطي قرار گرفته‌ايم كه بازار از لحاظ توان خريد مصرف‌كننده، قفل شده و تقاضاي مؤثر بسيار محدود شده است.

وي با بيان اين‌كه اگر شرايط فعلي ادامه پيدا كند، عملاً تابستان امسال پايان افزايش قيمت مسكن خواهد بود، تاكيد كرد: شرايط تثبيت قيمت طبق روال گذشته براي چهار تا پنج سال اتفاق خواهد افتاد كه در سه سيكل رونق و ركود قبلي اينگونه بوده است. بدين صورت كه نرخ افزايش قيمت‌ها كمتر از تورم عمومي خواهد بود.

گزارش اشکال Top