کاهش قیمت آهن آغاز شد

کاهش قیمت آهن از ماه جاری آغاز شده و این روند تا روز گذشته ادامه داشت و در این میان فعالان بازار پیش‌بینی کردند که کاهش قیمت ادامه خواهد داشت و این امر می‌تواند در نهایت باعث کاهش قیمت مسکن شود.

طي ماه‌هاي اخير قيمت محصولات فولادي روند عجيب و غريبي به خود گرفته بود، به‌گونه‌اي كه شاهد افزايش بيش از 30 تا 60 درصد در محصولات آهني بوديم. اين روند افزايشي به‌صورت مستقيم بر فعاليت صنف سازندگان مسكن و حتي صاحبخانه‌ها اثر گذاشت و قيمت‌ها بالا رفت.زماني‌كه قيمت آهن‌آلات بالا رفت نوك پيكان انتقادها به سمت توليد و دلار نشانه رفت. فعالان اين حوزه اذعان مي‌كردند كه به جهت كاهش ساخت و سازها توليدكنندگان از حجم توليد كاستند و اين امر باعث رشد قيمت‌ها شده است. دلار هم با نوسان‌هايي كه داشت توانست بر قيمت آهن اثر بگذارد اما اين تأثير بسيار جزئي بود.

رضا مرتضوي از مديران سايت‌هاي فروش آنلاين آهن‌آلات گفت: «چند وقت پيش ميلگرد در هر كيلو 4 هزار و 650 تومان بود و اكنون قيمت آن به 4 هزار و 200 تومان رسيده است. اين امر نشان مي‌دهد كه قيمت دلار و حفظ توليد منجر به كاهش قيمت‌ها شده است.»با كاهش قيمت آهن‌آلات پيش‌بيني‌اي كه مسئولان از قيمت مسكن داشتند محقق مي‌شود.

در گفت‌و‌گوي كوتاهي كه با يكي از مشاوران املاك داشتيم، اظهار داشتند: «قيمت مسكن كاهشي شده و از جهش قيمت‌ها فاصله گرفته است، اين در حالي است كه مستأجران و خريداران مسكن هيچ گونه كاهشي را پيش‌بيني نمي‌كردند.»وي گفت: «توليدكنندگان محصولات فولادي با‌وجود كاهش فروش از حجم توليد خود كم نكردند و از سويي صادرات به كشورهاي همسايه را دنبال مي‌كنند.»

روز گذشته طي تماس با فروشندگان آهن‌آلات با پيش‌بيني‌هاي متعددي روبه‌رو شديم. برخي از آنها مي‌گفتند بازار قابل پيش‌بيني نيست چرا كه بازار اين بخش به سياست و نرخ ارز گره خورده است. گروهي ديگر ركود در ساخت‌وساز و طرح‌هاي عمراني را دليلي براي كاهش قيمت‌ها اعلام كردند و گفتند: وقتي تقاضا مسير كاهشي به خود مي‌گيرد توليدكنندگان قيمت‌هاي پيشنهادي خود در بورس كالا را كاهش مي‌دهند.

در اين ميان يكي از سايت‌هاي فروش آنلاين آهن در سايت خود نوشت: «از نخستين روز هفته بازار آهن با افت قيمت‌ها و جو منفي آغاز به كار كرد. اين كاهش با‌وجود افزايش قيمت شمش در بورس كالا است. واحد‌هاي توليد‌كننده محصولات فولادي نرخ پيشنهادي فروش را بين ۲۰ تا ۷۰ تومان در هر كيلو با كاهش اعلام كردند.»

منبع: ايران آنلاين

گزارش اشکال Top