مسکن گران شد چون همه به دنبال تبدیل ریال به کالا هستند

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن متأثر از تحولات بازار ارز وضعیتی پیدا کرد که گروه‌های مختلف کالا و خدمات خودشان را مقایسه می‌کنند، گفت:۴۰ سال است درس نگرفتیم که وقتی تحولاتی اتفاق می‌افتد هجوم نیاوریم تا ریال را به کالا تبدیل کنیم.

محمد اسلامي با حضور در برنامه زنده تلويزيوني درخصوص چرايي افزايش قيمت مسكن و رابطه آن با عواملي همچون ارز اظهار كرد: يكي از مواردي كه بسيار مهم است و بايد به آن توجه كنيم تحولاتي است كه در حوزه مسكن و التهابات قيمتي اتفاق مي‌افتد و اين موارد اصلاً هيچ ارتباطي به تقاضا و عرضه مسكن ندارد.

 

وي افزود:قيمت مسكن متأثر از تحولات بازار ارز وضعيتي پيدا كرد كه گروه‌هاي مختلف كالا و خدمات در كشور بر اساس آن خودبه‌خود خودشان را ارزيابي مي‌كنند. يعني ناخواسته بدون اينكه فرماني از جايي صادر شود خودبه‌خود حركت مي‌كنند و هركسي به‌نوعي از آن تبعيت مي‌كند. البته منهاي حوزه‌هايي كه دولت در آن دخالت مي‌كند از جمله كالاي اساسي همچون آرد و نان و مواردي كه از واردكنندگان حمايت مي‌كند و بر بازار آن كنترل دارد.

وزير راه و شهرسازي گفت: اين مسئله متأثر از تحولاتي است كه خارج از بخش مسكن و اقتصاد كلان بود و به‌خصوص متأثر از شرايطي كه ارز براي كشور به وجود مي‌آورد. از ابتداي انقلاب تاكنون ما درس نگرفتيم كه وقتي يك تحولاتي اتفاقات مي‌افتد هجوم نياوريم تا ريال را به كالايي تبديل كنيم كه ارزش آن حفظ شود.اين هجوم به ضرر اقتصاد ملي و جامعه و در نهايت خود ما خواهد بود. اينكه ما يك پول ديگر را جايگزين پول ملي كنيم و پول را تبديل به كالايي كنيم كه مصون بماند و ارزش آن حفظ شود، حركتي است كه از ابتداي انقلاب آن را تجربه كرديم.

وي ادامه داد: اين مسئله  به‌خصوص در اين مقطع كه آمريكايي‌ها به‌صراحت و علني جنگ اقتصادي عليه ما را شروع كردند و هدف آن‌ها هم سقوط ارزش پول ملي ما بوده است. اين موضوع را به‌صراحت گفتند كه ما جنگ اقتصادي را عليه ايران شروع مي‌كنيم و هدف كاهش ارزش پول ملي، ناتوان كردن مردم براي خريد كالا و خدمات و درنهايت ايجاد نارضايتي در جامعه ايران عليه حكومت است.  

از ابتداي انقلاب تاكنون ما درس نگرفتيم كه وقتي يك تحولاتي اتفاقات مي‌افتد هجوم نياوريم تا ريال را به كالايي تبديل كنيم كه ارزش آن حفظ شود.

وي گفت: اين هدف استراتژيك آن‌هاست كه تنها بيان‌نشده، بلكه براي آن برنامه عمليات دارند. با اقدامات گوناگوني براي تعقيب اهداف، سعي كردند به اين هدف نزديك شوند. آن‌هم با تنگناهايي كه ايجاد كردند. با تحريم‌ها و بستن كانال‌هاي رسمي و غيررسمي. بستن كانال‌هاي رسمي و باز شدن كانال‌هاي غيررسمي يعني فساد و مي‌خواهند مقبوليت نظام را زير سؤال ببرند.

اسلامي گفت: آمريكايي‌ها چندين سال است كه دنبال اين موضوع هستند و روي آن تمركزكردند. تمركز آن‌ها روي مقبوليت نظام است كه دو آيتم دارد. يكي ايجاد كريدورهاي فرعي كه بستن كانال اصلي است كه فساد آفرين است و ديگري اقداماتي كه نارضايتي ملي را به وجود بياورد.

وزير راه و شهرسازي تصريح كرد: در حال حاضر ما در شرايط خاصي قرار داريم، اما در همين سال جاري كه مشكلات اقتصادي وجود دارد، تراز تجاري كشور مثبت است، آنهم در شرايطي كه در يك وضعيت سخت قرار داريم. دولت در سخت‌ترين شرايط  خودش به سر مي‌برد اما يك تراز تجاري مثبت داريم و هيچ‌وقت به اين اندازه حجم كالاهاي اساسي خريداري‌شده و موجود در انبارها را نداشته‌ايم.

گزارش اشکال Top