کاهش 50 درصدی تولید مسکن طی چند سال اخیر

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن کشور با بیان اینکه با کمبود شدید مسکن در بازار مواجه هستیم، گفت: تولید مسکن با کاهش 50 درصدی در طول چند سال اخیر مواجه شده است.

فرشيد پورحاجت با اشاره به بحث كمبود مسكن در كشور اظهار كرد: عرضه و تقاضا در هر بازار اثرگذاري خود را دارد و در بازار مسكن شرايط به شكلي است كه متاسفانه با كمبود شديد مسكن در كشور مواجه هستيم.

وي افزود: عدم توجه به تقويت حوزه توليد مسكن و بي برنامگي در سال‌هاي گذشته در اين حوزه باعث شده تا شاهد كاهش توليد مسكن باشيم و اين مساله زمينه ساز كمبود مسكن در كشور شده است.

اين كارشناس بازار مسكن تصريح كرد: با توجه به شرايطي كه براي بازار توليد مسكن به وجود آمده، هزينه‌هاي تمام شده توليد نيز افزايش پيدا كرده و اين مساله زمينه ساز عرضه كمتر مسكن و به وجود آمدن كمبود شديد مسكن در كشور شده است.

پورحاجت با اشاره به اينكه اكنون سقف توليد مسكن در كشور سالانه 350 هزار واحد مسكوني است، عنوان كرد: تا سال 91 به صورت ميانگين سالانه حدود 600 تا 800 هزار واحد مسكوني در كشور توليد مي‌شد اما به علت سياست‌هاي مداخله‌گرانه دولت و سياست‌هايي كه بيشتر جنبه انبساطي داشته‌اند، توليد مسكن با كاهشي 50 درصدي در طول چند سال اخير مواجه شده است.

وي افزود: بي توجهي به فضاي كسب و كار و عدم همخواني سياست‌هاي در نظر گرفته شده براي حوزه توليد مسكن در كشور با اين بخش، زمينه ساز به وجود آمدن مشكلاتي شده است كه نتيجه آن كمبود شديد مسكن است.

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top