ارتقای فرهنگ تولید با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه

اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از املاک مسکونی سوداگران طبق نظر کارشناسان علاوه بر درآمد حدود 11 هزار میلیارد تومانی دولت، موجب هدایت نقدینگی به سمت تولید و ارتقای فرهنگ کارآفرینی در کشور را به همراه خواهد داشت.

در اكثر كشورهاي جهان، به منظور كاهش انگيزه‌ افرادي كه براي افزايش قيمت و كسب سود، به‌جاي سرمايه‌گذاري در توليد، اقدام به خريد املاك و نگهداري آن مي‌كنند، مالياتي تحت عنوان ماليات بر عايدي سرمايه وضع مي‌شود.

اين ماليات به صورت درصدي از سود معاملات املاك غيرمصرفي افراد در هنگام نقل و انتقال از فروشنده دريافت مي‌شود تا ديگر رفتار سوداگرانه، نقش اساسي در افزايش غيرمنطقي قيمت مسكن در بازه‌هاي زماني مختلف نداشته باشد.

در ايران نيز، سال گذشته مجلس براي كنترل قيمت مسكن و جلوگيري از دلالي و سوداگري، طرحي را با نام ماليات بر عايدي سرمايه ارائه داد؛ هدف اصلي اين طرح گرفتن ماليات از بازار دلالي و واسطه گري در خريد و فروش مكرر ملك است و اين ماليات از توليد و ساخت مسكن اخذ نمي‌شود. همچنين زمين‌هاي كشاورزي و صنعتي را نيز در برنمي‌گيرد تا منجر به تقويت توليد در كشور شود. همچنين مردم به تعداد اعضاي خانوار خود از اين ماليات معاف هستند.

11هزار ميليارد تومان درآمد سالانه ماليات بر عايدي مسكن

اين ماليات علاوه بر جنبه تنظيم گري و خروج سوداگران از بازار كه كار اصلي آن است، نقش اساسي نيز در كسب درآمد دولت ايفا مي‌كند.

براي محاسبه درآمد حاصل از اين ماليات، نرخ آن مطابق طرح مجلس شوراي اسلامي 20 درصد در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد معاملات ساليانه در كشور و معافيت هر فرد به ازاي يك خانه اصلي، تعداد خريد و فروش مشمول ماليات، حدود 122 هزار واحد مسكوني تخمين زده مي شود.

بر اساس اطلاعات مركز آمار، در زمستان 97 ميانگين هر متر مربع قيمت مسكن در كشور در تابستان امسال 2 ميليون و 926 هزار تومان بوده و ميانگين متراژ خانه‌هاي معامله شد110 متر مربع بوده است.

بنابراين در صورتي كه فردي واحد مسكوني خود را بعد از گذشت 5 سال به فروش برساند و نرخ تورم ساليانه بخش مسكن پس از اجراي اين ماليات با ثبات 10 درصدي باشد، ظرفيت اين پايه مالياتي تنها در حوزه املاك مسكوني حدود 11 هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود.

اين ميزان از سفته‎‌بازان و سوداگراني كه با خريد چندين خانه و بر هم زدن تعادل بازار، سود‌هاي بالا در بخش مسكن كسب كرده‌اند، گرفته خواهد شد.

رشد فرهنگ كارآفريني و توليد با اخذ ماليات بر عايدي سرمايه

بسياري از كشورها براي هدايت نقدينگي و جلوگيري از ورود آن به بخش هاي غيرمولد، از يك ابزار تجربه‌شده و فراگير بهره مي برند كه با عنوان «ماليات بر عايدي سرمايه» يا Capital Gain Tax) CGT) در منابع علمي شناخته مي شود.

اين ماليات تمايل براي سرمايه‌گذاري در بخش غيرمولد را كاهش مي دهد و در مقابل موجب رونق ساخت و ساز مي‌شود؛ اين اقدام به مرور مسكن را از كالايي سوداگرانه و سرمايه اي به كالاي مصرفي تبديل مي‌كند كه نتيجه آن كاهش قيمت ها، صاحب خانه شدن مردم و سود متعادل براي سازندگان است.

همچنين پس از اجراي درست اين ماليات، مردم براي ايجاد ارزش افزوده و افزايش سرمايه، تلاش خود را در حوزه توليد و كار خواهند برد كه اين امر در نهايت منجر به رونق توليد و رشد فرهنگ كارآفريني در كشور خواهد شد. بنابراين اجراي اين قانون يك بازي برد برد در ايران خواهد بود. لازم به ذكر است طرح ماليات بر عايدي سرمايه با امضاي 117 نماينده مجلس اعلام وصول شد و مورد موافقت اغلب كارشناسان اقتصادي و برخي دستگاه هاي دولتي قرار گرفته و در انتظار تصويب در صحن علني براي اجرا است.

 

 

خبرگزاري فارس

گزارش اشکال Top