آیا مقدار وام مسکن افزایش خواهد یافت؟

طرح شناورسازی تسهیلات خرید مسکن به عنوان طرح جدید از سوی بانک مسکن هنوز بعد از چندین ماه پشت در‌های بسته شورای پول و اعتبار مانده است.

اين روز‌ها وضعيت بازار مسكن به گونه‌اي است كه بسياري از متقاضيان خريد مسكن و همچنين فروشندگان اين حوزه چشم انتظار تغيير در بازار مسكن هستند به طوري كه اغلب متقاضيان خريد مسكن همچنان به افزايش ميزان تسهيلات خريد مسكن اميدوارند اين در حالي است كه اسلامي، وزير راه و شهرسازي چندين بار به صراحت اعلام كرده است كه تسهيلات خريد مسكن افزايش نمي‌يابد و ما به دنبال راهكار‌هاي ديگري براي بهبود و رونق بازار مسكن هستيم.

بسياري از كارشناسان و نمايندگان بازار مسكن اعلام كرده‌اند كه تنها راهكار بهبود وضعيت بازار مسكن در چنين شرايطي افزايش نرخ تسهيلات خريد مسكن است و از سوي ديگر بانك مسكن اعلام كرده است كه تسهيلات خريد مسكن را افزايش نمي‌دهد و تسهيلات ساخت مسكن را براي انبوه‌سازان و سازندگان مسكن افزايش داده‌اند.

هيچ نظارتي بر روي بازار مسكن وجود ندارد

محمدرضا رضايي كوچي، رئيس كميسيون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با بيان اينكه دولت بايد اقدامات لازم براي رونق توليد مسكن را انجام دهد، گفت: متأسفانه هيچ نظارتي بر بازار خريد و فروش مسكن وجود ندارد و بايد هر چه سريعتر قيمت‌گذاري پايه‌اي براي بازار مسكن وجود داشته باشد.

وي افزود: ماليات بر عايدي مسكن و جلوگيري از ورود دلالان و سوداگران به اين بازار باعث مي‌شود كه بازار مسكن كمي رنگ و بوي آرامش را ببيند.

رضايي كوچي با اشاره به اينكه اگر سياست‌هاي دولت بر بازار مسكن همچنان ادامه داشته باشد و دولت راهكار درستي براي بهبود وضعيت بازار مسكن ارائه ندهد ما در تابستان با موج جديدي از افزايش قيمت روبه‌رو مي‌شويم.

رئيس كميسيون عمران مجلس اظهار كرد: حذف قيمت‌هاي مسكن از سايت‌هاي درج آگهي تأثير چنداني بر بازار مسكن و قيمت‌ها ندارد، بلكه اين بازار تشنه افزايش ميزان تسهيلات و همچنين رونق توليد است، بنابراين بايد با اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي بتوانيم كمي اين بازار را آرام كنيم.

درج قيمت‌هاي كارشناسي شده  بر روي آگهي‌ها ضروري است

حسام عقبايي، نايب رئيس اول اتحاديه املاك استان تهران با در گفت‌وگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، بيان اينكه بايد با نظارت‌هاي دقيق‌تر بر بازار مسكن مانع موج‌سازي و گراني‌هاي نا متعارف از سوي سوداگران شويم گفت: در صورتي كه معاملات مسكن در سايت‌هاي اينترنتي و يا مشاوران املاك به صورت كارشناسي شده باشد مي‌تواند اين بازار را آرام كند.

وي اظهار كرد: درج قيمت‌هاي كارشناسي شده بر روي سايت‌هاي درج آگهي باعث مي‌شود كه قيمت‌ها به قيمت‌هاي حقيقي مسكن نزديك شود.
 طرح شناورسازي پرداخت تسهيلات پشت درهاي بسته شوراي پول و اعتبار باقي مانده است

فرشيد پورحاجت، دبير كانون سراسري انبوه‌سازان كشور  چندي پيش در گفت‌وگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام كرد: با شناورسازي تسهيلات خريد مسكن مي‌توانيم رونق را به بازار مسكن بياوريم، اما به شرطي كه بانك مسكن و شوراي پول و اعتبار با درخواست شناورسازي تسهيلات موافقت كند.

وي افزود: طرح شناورسازي پرداخت تسهيلات مسكن از چندين سال پيش به بانك مسكن اعلام شده بود، اما متأسفانه به دليل آنكه اين بانك چندان به نظرات كارشناسان و انبوه سازان توجه نمي‌كند آن را پشت در‌هاي بسته نگه داشته بود، اما به نظر مي‌رسد كه اين روز‌ها وزير راه و شهرسازي و نمايندگان مجلس مجدد اين طرح را مطرح كردند كه اميدواريم هرچه سريعتر به نتيجه مناسبي برسد.

در اين‌باره بسياري از مشاوران املاك هم اعلام كرده‌اند كه اگر نرخ تسهيلات مسكن افزايش يابد بازار مسكن از ركود خارج مي‌شود اگر چه ممكن است قيمت‌هاي مسكن مجدد افزايش يابد، اما طي دو سال گذشته بازار مسكن وارد دوران ركود شديدي شده و تنها راه نجات اين بازار افزايش تسهيلات است كه اميدواريم بانك مسكن با پرداخت آن موافقت كند.

مردم چشم انتظار پرداخت تسهيلات مسكن هستند

يكي از مشاوران املاك در محدوده جنوب تهران  در گفت‌وگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به اينكه پرداخت تسهيلات ۱۶۰ ميليون توماني خريد مسكن در بازاري كه طي يك سال رشد قيمتي ۱۱۰ درصدي داشته است جوابگو نيست، گفت: تسهيلات ۱۶۰ ميليون توماني تنها براي خريد ۱۰ متر واحد مسكوني جوابگو است آن هم اگر در طول هفته قيمتش تغييري نكند. هم اكنون قدرت خريد متقاضيان مسكن كاهش چشمگيري پيدا كرده و آمار‌ها نشان مي‌دهد كه كمتر كسي به سراغ سپرده‌گذاري براي خريد مسكن مي‌رود.

يكي ديگر از مشاوران املاك افزود: با توجه به مطرح شدن زمزمه طرح شناورسازي پرداخت تسهيلات،  ميزان مراجعات به مشاوران املاك براي فروش و يا خريد مسكن كمتر شده است، زيرا همه منتظرند كه ببينند شوراي پول و اعتبار چه تصميمي براي اين تسهيلات مي‌گيرد.

بسته جديد تسهيلات مسكن در راه است

رحيمي اناركي، مديرعامل بانك مسكن چندي پيش درباره پرداخت تسهيلات مسكن به صورت شناور گفت: پيش از اين براي مسكن از سقف‌هاي تسهيلات ثابت استفاده مي‌شد و در اين طرح همه متقاضيان دهك سوم تا هفتم كه گروه هدف بودند از تسهيلات ۸۰ ميليون توماني استفاده مي‌كردند، اما در بسته جديد پيشنهاد داده‌ايم كه بر اساس قدرت خريد و توان بازپرداخت افراد سقف‌هاي تسهيلاتي به صورت متغير تعيين شود و افراد بر اساس قدرت خريد و باز پرداخت اقساز خود بتوانند از تسهيلات متناسب با شرايط خود استفاده كنند.

وي درباره افزايش سقف وام مسكن گفت: با توجه به اينكه بيشتر توجه سياست كنوني دولت به عرضه است در مجموعه سياست‌هاي اعتباري امسال افزايش سطح تسهيلات مشاركت مدني را داريم به طور مثال سقف تسهيلات را براي هر واحد در تهران حداكثر تا ۱۷۰ ميليون تومان براي ساخت افزايش داده‌ايم كه اين ميزان در سال گذشته ۱۱۰ ميليون تومان بود و در مراكز استان به ۱۶۰ ميليون تومان و در مناطق كمتر توسعه يافته به ۱۱۰ ميليون تومان رسانديم.

مديرعامل بانك مسكن تصريح كرد: سياست‌هاي دولت در بازار مسكن بر روي افزايش توليد است، اما اين سياست در صورتي به مرحله اجرايي مي‌رسد كه سازندگان و توليدكنندگان مسكن انگيزه لازم براي ورود به اين بازار را داشته باشند. هم اكنون قيمت مسكن رشد صددرصدي داشته و بازار در ركود كامل به سر مي‌برد اين در حالي است كه قدرت تسهيلات خريد مسكن جوابگوي اين بازار نيست و حتي اقشار متوسط جامعه هم قدرت خريد يك واحد ۴۰ متري را ندارند، بنابراين در چنين شرايطي بايد دولت سياست افزايش توان خريد و رونق معاملات مسكن را در دستور كار خود قرار دهد.

شناورسازي تسهيلات خريد مسكن و يا منطقه‌اي شدن اين تسهيلات چند روزي است كه از سوي بانك مسكن مطرح شده است، اما مدير عامل اين بانك هنوز از جزئيات اين طرح چيزي اعلام نكرده است، اما شنيده‌ها حاكي از آن است كه در اين طرح متقاضيان خريد مسكن كه توانايي بازپرداخت اقساط با نرخ ۶ درصد را دارند مي‌توانند بر اساس ميزان توانايي در بازپرداخت اقساط سقف تسهيلات را هم اعلام كنند كه اميدواريم اين طرح از پشت در‌هاي بسته شوراي پول و اعتبار بيرون بيايد تا گره گشاي خريداران مسكن شود.

گزارش اشکال Top